Léky a alkohol
Zdroj: Shutterstock

Které konkrétní léky nesmíte míchat s alkoholem a u kterých to tolik nevadí

Z informací v příbalovém letáku nejste moudří a svůj dotaz směřujete na lékárníka? Pravděpodobně dostanete totožné informace, které jste si pár minut zpátky přečetli. Mimo pár výjimek byste se měli pro jistotu alkoholu dočasně vzdát. 

Kortikoidy 

Uměle vyráběné steroidní hormony se používají v rámci lokální nebo systémové léčby ve formě injekcí a tablet. Pomáhají při astmatu, ekzémech, revmatoidní artritidě a roztroušené skleróze. Zároveň mají ale celou řadu vedlejších účinků jako oslabení imunity, nekróza kostí, deprese a závratě. Léčba je náročná, zdlouhavá a nezaručuje pozitivní výsledek. Kombinací s alkoholem se zbytečně narušuje léčebný proces a zhoršují se vedlejší účinky. 

Antidepresiva 

Alkohol se označuje jako sedativum. Právě proto se zdá být dobrým řešením na chmury a smutek. Jeho tlumivé účinky ale mají negativní dopady na fungování těla a v kombinaci s alkoholem mohou antidepresiva a anxiolytika, která se užívají na zmírnění depresí a úzkostí, ovlivnit chování a úsudek. Hrozí prohloubení úzkostných stavů, pocity beznaděje a myšlenky na sebevraždu. U pacienta se nedá předem určit, jestli dojde k útlumu nebo extrémnímu zesílání účinku léků a alkoholu. 

Antidepresiva alkohol nesnáší. Antidepresiva alkohol nesnáší. Zdroj: Shutterstock

Hypnotika 

Užívat souběžně léky na spaní a alkohol se považuje za jednu z nejnebezpečnějších kombinací. Vzájemnou interakcí se účinky obou látek prudce zvyšují a mohou posílit závislost na prášcích i alkoholu. Při dlouhodobém užívání se dostaví úzkosti a permanentní neklid, roztěkanost, pocity vyčerpání, pocení a svalové křeče. 

Antibiotika

Z osmi a půl tisíce dostupných léků je jen patnáct v přímé kontraindikaci s alkoholem. Většinou se jedná o medikamenty na léčbu alkoholismu, které jsou záměrně vytvářeny tak, aby při kombinaci s ostrým pitím pacient utrpěl a bylo mu zle. 

Jednorázové zapití antibiotik pivem nebo vínem člověku nezpůsobí velké zdravotní potíže, ale zatíží játra. Při pravidelném pochybení začne klíčový detoxikační orgán stávkovat a může dojít až k jeho nevratnému poškození. Kombinace na lékařský předpis vydávaných antibiotik a alkoholu proces uspíší. 

Bez omezení 

Existuje řada tabletek, které lidé užívají dlouhodobě a pití alkoholu na ně nemá vliv. Když opominete fakt, že není zdraví prospěšné přijímat pravidelně ani narázově velké množství alkoholu, v kombinaci s antikoncepčními pilulkami a doplňky stravy se spoustou vitamínů a minerálů se nemůže nic stát. V krajním případě dochází jen k mírnému zvyšování nebo naopak potlačování účinků léků. 

Akční letáky