Zdravotní problémy jako je vysoký cholesterol s sebou nesou také nutnost léčby a dodržování dalších pravidel, jež pomohou jeho hladinu udržet v akceptovatelné normě. I když jistě budeme v takovém případě více dbát na zdravý životní styl, nemůžeme se spokojit jen s konstatováním, že jíme zdravě.

Pokud lékař předepsal léky, je také potřeba si zjistit, zda nebude docházet k jejich nechtěné interakci třeba s některým ovocem. V případě léků na zvýšený cholesterol tomu tak bohužel je. 

Více o problémech kombinace léků a grapefruitu najdete také na videu na youtube v kanálu For A Healthy World:

Zdroj: Youtube

Léky a grapefruit

Jestliže vám byla nově diagnostikována vysoká hladina “špatného” cholesterolu, kterou je třeba snižovat za pomoci léků, je potřeba se v ideálním případě poradit s lékařem, jaká další omezení s sebou taková léčba nese.

Nechceme přece účinky léků snižovat, nebo si dokonce přivodit zbytečné problémy. Každopádně bychom měli vědět, že určitě nebude dobrý nápad kombinovat je s konzumací grapefruitu. 

Pozor na vedlejší účinky

Ne všechny léky na tento zdravotní problém fungují na stejné bázi a jsou tedy také stejně citlivé na látky obsažené v grapefruitové šťávě. Riskovat to ale raději nebudeme, protože v tom horším případě bychom se mohli divit velmi silným vedlejším účinkům.

Zmiňované exotické ovoce totiž zvyšuje účinek léků, což ale nevede k lepším výsledkům léčby – právě naopak. Mohou se objevit silné nechtěné projevy jako je například bolest svalů, ale i další, dokonce i velké problémy s ledvinami, případně se objeví špatné výsledky jaterních testů. 

Problémy s játry i pamětí

Ačkoliv lékaři vysvětlují, že kombinace léků na vysoký cholesterol a grapefruitu (nebo i jen jeho šťávy) s sebou nenesou riziko vzniku nových symptomů, mohou ty, které v některých případech způsobují léky samy, výrazně zhoršit.

Jedná se zvláště o ty problémy, které se běžně vyskytují jen v minimální míře. Řeč je například o rozvoji diabetu nebo o problémech s pamětí, které se při dodržování lékařem stanovených pravidel projevují v minimu případů.

Grapefruit však riziko rozvoje takových problémů výrazně zvyšuje. Řeč je zvláště o lécích prodávaných pod komerčním označením Simvastatin nebo Cyklosporin.

Snadno se předávkujete

Proč k takovému stavu dochází? Šťáva z grapefruitu dokáže v těle blokovat enzymy cytochromy, z nichž část je odpovědná za likvidaci léčivých látek ve chvíli, kdy již splnily svoji funkci. Při blokaci uvedených enzymů se hladina léku v krvi postupem času nesnižuje, ale naopak roste.

Není tak daleko k předávkování, ačkoliv pacient užívá správné, lékařem určené, dávky. Pro jistotu se proto vždy okamžitě poraďte s lékařem, jakmile zjistíte, že vám nově nasazené léky způsobují jakékoliv problémy.

Zároveň je dobré pokusit se vypozorovat, zda nejde právě o některou nevhodnou kombinaci s jídlem nebo pitím. Není to tak neobvyklé, jak bychom si mohli myslet.

Související články

Zdroje: www.goodrx.com, www.heart.org, www.healthline.com