Čistá voda je pro zapíjení léků nejlepší volbou. A mělo by jí být dostatek
Zdroj: MIA Studio / Shutterstock.com

Kterými tekutinami není vhodné zapíjet léky: Kdy ublíží džusy, mléko či káva?

Aby léky, které nám předepsal lékař, fungovaly tak jak mají, měli bychom věnovat pozornost také tomu, čím je zapíjíme. Můžeme tím výrazně ovlivnit jejich účinnost, nebo si dokonce vážně ublížit.

Při pravidelném užívání léků je důležité, aby účinkovaly při stejné dávce stejně. Jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují správnou vstřebatelnost léku, je množství a druh tekutiny, která ho dopraví a doprovodí do žaludku a do střev. Pokud totiž lék zapijeme nevhodnou tekutinou, může se stát, že jeho účinek bude buď příliš malý, nebo naopak přehnaně velký. Na které nápoje si musíme dávat obzvláště pozor?

Mléko raději ne

Vápník v mléce a mléčných produktech (např. jogurtech či sýrech) snižuje vstřebávání některých antibiotik, konkrétně tetracyklinů, které bychom neměli zapíjet mlékem zcela určitě. Ani u ostatních léků se mléko nedoporučuje, pozor bychom si měli dát především při užívání projímadel – mléko u některých z nich umocňuje jejich účinek, takže by nás mohl postihnout nemilý následek v podobě průjmu.

Zákeřný grapefruit

Grapefruti a šťáva z něj zdraví prospívá, pozor však na nežádoucí interakce s léky Grapefruit a šťáva z něj zdraví prospívá, pozor však na nežádoucí interakce s léky Zdroj: Africa Studio / Shutterstock.com

Mnozí z nás si navykli popíjet ke snídani ovocné džusy, což je jistě chvályhodné. Snídaně je ale také většinou doba, kdy nejčastěji užíváme léky. Pozor bychom si měli v této souvislosti dát především na džus grapefruitový (či na konzumaci grepu jako takového). Blokuje totiž přeměnu celé řady důležitých léků v játrech, a tak zvyšuje jejich účinnost. Může například zvýšit účinnost léků proti vysokému krevnímu tlaku, na snížení cholesterolu, některých léků užívaných při psychiatrických onemocněních, ženských hormonů ve formě tablet (estrogenů), hormonální antikoncepce, léků proti alergiím, léků podávaných po transplantaci orgánů a mnoha dalších. Ostatní džusy včetně citrusových takovýto účinek nemají. Výjimkou je pomerančový džus, který bychom neměli konzumovat společně s léky proti žaludeční kyselosti (antacidy). Ty totiž obsahují hliník a džus z pomerančů zvyšuje jeho vstřebávání do těla, což našemu zdraví neprospěje. Pomerančový džus zároveň snižuje účinek antibiotik, neboť zvyšuje kyselost žaludečních šťáv, které pak antibiotika více rozkládají.

Na druhou stranu džusy obsahující vitamin C (kyselinu askorbovou) zvyšují vstřebávání preparátů železa, jež zabraňují chudokrevnosti a následnému nedostatečnému okysličování tkání. Mezi tyto nápoje patří i pomerančový a grapefruitový džus. V tomto případě je tedy naopak vhodné léky těmito džusy zapíjet, aby se tak zvýšil jejich účinek. Například grapefruitový džus je na zapití některých drahých léků doporučován úmyslně, aby se zvýšila jejich účinnost a stačily jejich menší dávky - tento postup bychom však měli uplatňovat pouze na výslovné doporučení lékaře.

Nápoje s kofeinem

Nápoje obsahující kofein (například káva, některé druhy tmavých čajů nebo kolové nápoje) mohou výrazně zvyšovat účinek léků zvaných theofyliny. Tyto léky se poměrně často užívají při chronických zánětech průdušek a při plicním astmatu. Spojení uvedených nápojů a léků může mít za následek zvýšenou nervozitu, třes, nespavost, bolesti hlavy, bušení srdce a výraznou celkovou nevolnost. Pozor: pokud patříme mezi silné konzumenty kávy (vypijeme více než šest šálků denně), může nám užívání těchto léků způsobit vážné zdravotní problémy, i když je nebudeme kávou přímo zapíjet. Ovocné čaje jsou v tomto ohledu bezpečné, pozor bychom si ovšem měli dát na čaje bylinné – například třezalka může výrazně snížit účinek řady léků včetně hormonální antikoncepce u žen.

Alkohol nikdy

Nikoho asi nenapadne zapíjet léky přímo alkoholem, měli bychom ovšem myslet na to, že i jeho malé množství může výrazně změnit působení řady léků - především těch užívaných při léčbě nervových onemocnění (včetně deprese a nespavosti), u antibiotik, antialergik a léků na ředění krve. Alkohol totiž může jejich účinek naprosto nepředvídatelně zvýšit. Svědčí o tom i fakt, že nežádoucí účinky vzájemného působení alkoholu a nervových léčiv jsou zřejmě nejčastější příčinou úmrtí či přijetí do nemocnice ze všech lékových a potravinových interakcí. Přibližně polovina ze stovky nejčastěji předepisovaných léků obsahuje látky reagující s alkoholem, proto bychom se jeho konzumaci při užívání léků měli vyhnout.

Jak je to správně?

Neperlivá voda je při zapíjení léků sázkou na jistotu Neperlivá voda je při zapíjení léků sázkou na jistotu Zdroj: Syda Productions / Shutterstock.com

Jak tedy bezpečně zapít užívané léky? Zapíjíme je nejméně 200 ml tekutin (jednou sklenicí) – čistou chladnou vodou nebo vodou minerální. Vyhneme se přitom vysoce mineralizovaným vodám – obsahují totiž vyšší množství soli a mohly by snižovat účinek léků proti vysokému krevnímu tlaku, případně bránit úspěšné léčbě srdečního selhání. Příznivé naopak je, obsahuje-li minerální voda hořčík nebo případně draslík – ty totiž mohou léčbu vysokého krevního tlaku i srdečního selhání vhodně doplňovat, jelikož některé močopudné léky, používané při léčbě srdečního selhání, mohou hladiny těchto minerálů nebezpečně snižovat. Léky také není vhodné zapíjet sycenými nápoji (například sodovkou), protože mohou zvýšit kyselost žaludečních šťáv a znehodnotit řadu léků ještě před jejich vstřebáním.

(Zdroj: AquaLife Institute a Fórum zdravé výživy)

Akční letáky