Pobyt v lese působí na každého z nás jako balzám na unavenou mysl a psychiku a významně prospívá celkovému zdraví. Pokud v něm strávíte jeden celý den, bude vaše krev obsahovat o 40 % více bílých krvinek, které se aktivně podílejí na správném fungování imunitního systému.

Bílé krvinky mají totiž schopnost bojovat proti nežádoucím virům, bakteriím, patogenům, ale i nádorovým buňkám. Ovšem, z lesa toho můžete pro své zdraví vytěžit mnohem více. Co byste si měli určitě nasbírat a jak přesně toho využít?

Jaké byliny a rostliny lze bezpečně sbírat v českých lesích? Podívejte na toto YouTube video na kanálu Cooking with Tammy:

Zdroj: Youtube

Houby

Zcela jistě sbírejte jedlé houby. Jedná se o významný zdroj nejen mnoha vitamínů, ale i minerálů, které pozitivním způsobem ovlivňují imunitu. Obsažené vitamíny B2 a B3, známé jako riboflavin a niacin, účinně snižují hladinu cholesterolu v krvi.

Na snížení vysokého tlaku fungují hlavně hříbky a lišky, které mají navíc velmi nízký obsah sodíku a nezatěžují ledviny. Houby jsou také výborným zdrojem selenu, což je účinný antioxidant, který náš organismus pomáhá zbavovat škodlivých kyslíkových radikálů.

Lesní plody

Neváhejte si také odnést z lesa borůvky, brusinky, maliny a ostružiny. Nejenže se jedná o skvělou pochoutku, ale tyto plody mají zároveň značně silné antioxidační a protizánětlivé účinky.

Brusinky pomáhají při zánětech močových cest a močového měchýře, ostružiny zlepšují kondici, podporují celkovou regeneraci a podporují dobrou imunitu. Zmíněné lesní ovoce vám pomůže také při arterioskleróze, křečových žilách, hemoroidech i při poruchách erekce.

Větvičky smrku

Nasbírejte si určitě i mladé smrkové výhonky, které jsou plné značně prospěšných látek. Obsahují terpentýnovou silici, která je výborná na rozpouštění hlenů, na uvolnění dýchacích cest, napomáhá lepšímu vykašlávání, mírní nepříjemné bolesti kloubů, svalů a celkově posiluje organismus.

Ze smrkových větviček si můžete udělat nejen vynikající čaj, ale i sirup, zavařeninu nebo med. Pokud máte potíže s kvalitním spánkem, použijte smrkový výluh do teplé koupele, v níž budete večer alespoň 15 minut relaxovat.

Březové listy

Dalším darem přírody a lesů je listí z břízy. Mají močopudné účinky, což je výborné pro detox těla. Odvodňování organismu a vyplavování toxinů pomáhá při revmatismu, kloubních bolestech a nemocech srdce.

Březové lístky napomáhají uvolňovat, rozpouštět a vylučovat ledvinové a močové kameny. Můžete si z nich připravit blahodárný čaj, kdy zalijete 2 polévkové lžíce čerstvých nebo sušených listů 250 ml vody a necháte je 15 minut louhovat. Čaj si dopřejte třikrát denně po dobu 3 týdnů.

Související články

Zdroje: www.dama.cz, www.kouzlolesa.cz, www.rigad.cz