Opatrní musí být zejména lidé se srdečním onemocněním, vysokým krevním tlakem, cukrovkou a dalšími chronickými chorobami.

Základním preventivním opatřením je dostatečný příjem tekutin. Každou půlhodinu si dejte skleničku, nejlépe čisté vody. Pijete-li minerálku, neměla by obsahovat víc než 500 mg minerálních látek na 1 l. V opačném případě se ztíží odplavování zplodin látkové výměny z těla.

Pro lidi s vysokým krevním tlakem je důležitý obsah sodíku v minerálce – rozhodně by neměl přesáhnout 150 mg/1 l (ovšem čím méně, tím lépe).

Minerální vody s vyšší koncentrací minerálů pijte jen v malém množství (nejvíc půl litru denně), léčivé minerálky pak jen na doporučení lékaře a rozhodně ne na žízeň.

Příliš vhodné nejsou ani vody sycené kysličníkem uhličitým – ten zaplní žaludek a vyvolávají mylný dojem dostatečného příjmu tekutin. Kysličník uhličitý má navíc odvodňující účinek a navzdory přiměřenému příjmu tekutin může přivodit dehydrataci.

Kdy volat záchranku (155)

  • při velké dušnosti
  • při bolesti na prsou
  • při náhlé, neobvykle silné bolesti hlavy s neznámou příčinou
  • při náhlé slabosti nebo znecitlivění tváře nebo některé končetiny
  • při náhlém zakalení nebo ztrátě zraku
  • při náhlých problémech s mluvením
  • při třesu nebo náhlém pádu

Za velkých veder či při fyzické námaze příjem tekutin zvyšte zhruba dvojnásobně – jinak krev příliš zhoustne a zvýší se nebezpečí vzniku trombózy. Ale pozor na opačný extrém: Nadměrným příjmem tekutin přetížíte ledviny i srdečně-cévní systém.

Pokud můžete, zůstaňte za největších veder doma a v chladu. Rozhodně nechoďte na přímé slunce v nejkritičtější době mezi 11. a 15. hodinou.

Pokud jste si pořídili klimatizaci, nenastavujte ji v horkých dnech na příliš nízké teploty. Optimální (i v automobilu) je 24 °C, podchlazení ohrožuje i zdravé lidi, natož ty, kdo mají nějaké zdravotní potíže. Navíc organismus se hůře vyrovnává s náhlým přechodem z chladu do horka než naopak.

Důležité je samozřejmě oblečení. Do vedra se hodí lehké a vzdušné, nejlépe z přírodních materiálů (bavlny, lnu). Proti slunci a úžehu pomůže pokrývka hlavy.

Vysokým teplotám přizpůsobte i jídelníček. Dejte přednost zeleninovým salátům a všeobecně lehčím jídlům. Pokud máte chuť na maso, je rozhodně nejvhodnější kuřecí, krůtí nebo rybí.

Léto budiž pochváleno: Prospívá zdraví

Letní období je dobrou příležitostí, jak bezbolestně shodit několik přebytečných kilogramů. Zejména časté zařazení zeleniny do jídelníčku v tom dokáže velmi pomoci.

Méně horké dny využijte ke zdravé fyzické aktivitě – trocha rychlé chůze velmi prospívá i těm lidem, kteří se potýkají s některou z chronických nemocí.

Nezaškodí ani zapřemýšlet nad svým životním stylem, který v případě vysokého krevního tlaku hraje rozhodující roli. V mnoha případech se dá počínající hypertenze příznivě ovlivnit změnou životosprávy a na „prášky na tlak“ vůbec nemusí dojít. A když už to bez nich nejde, úpravou každodenního režimu a vlastní hmotnosti lze docílit snížení dávek léků i rizik případných komplikací či souvisejících chorob.