Báječná levandule

Levandule je prostě snová, a to do slova a do písmene. Jak ji využít i pro vaše zdraví? Je to docela jednoduché.

Podívejte se na videopříspěvek z YouTube kanálu Bylinkopedie, kde vám autoři nabízejí nejen informace, ale také krásný pohled na nekonečná fialová pole.

Zdroj: Youtube

Levandový čaj uleví hlavně vaší hlavě

Sušená levandule je použitelná mnoha způsoby a ač je vůně této rostliny vesměs oblíbená, s množstvím to nepřehánějte. Čaj se obvykle připravuje z jedné lžičky sušených květů spařených šálkem horké vody. Po 5 minutách louhování můžete levanduli scedit, podle potřeby čaj dosladit a vypít.

Látky v levanduli ovlivňují lidský organismus v mnoha směrech a rozhodně pozitivně. Obsahuje mnohé léčivé látky a je vyzdvihována především pro uklidňující a relaxační účinky. To ale rozhodně není vše. Kromě zlepšení spánku a usínání skutečně znatelně snižuje pocit stresu a úzkosti. Levandule pomáhá také při bolesti hlavy, především v případech přepětí a právě nadbytečného stresu. Nicméně může pomoci i při migrénách.

Proti nafouklému břichu

Jako každá správná bylinka i levandule napomáhá trávení, ulevuje při pocitech nafouknutí či plynatosti. Navíc má také mírně protizánětlivé účinky, což blahodárně působí na celé tělo, stejně tak pomáhá obsahu antioxidantů, které jsou důležité jako ochrana proti volným radikálům. Ty hrají významnou roli ve vzniku a rozvoji mnohých onemocnění.

Lepší dýchání

Charakteristická vůně levandule přispívá i k uvolení dýchacích cest a úlevě při rýmě, nachlazení či kašli. Navíc působí jako mírný prostředek tišící bolest, což pomáhá i při zmiňovaných onemocněních. Ač nejsou závažná a vyléčení je jen otázkou času, každý prostředek nabízející úlevu se počítá.  

Krásnější pokožka

Konzumací čaje z levandule také můžete prospět vaší kůži. Nejen zevní, ale také vnitřní užívání levandule má pozitivní vliv na pokožku celého těla. Ačkoli jsou přínosy levandule mírné a ve většině případů působí bylina na organismus pozitivně, rozhodně se můžete setkat také s nesnášenlivostí na ni a při nadužívání i se střevními obtížemi.

Pomůže i s nachlazením

Levanduli lze užívat také zevně při bolavých či natržených svalech, na vřídky či problémy s kůží, a to ideálně ve formě oleje. Doporučuje se také k inhalaci v případě rýmy a nachlazení, ale také při astmatických obtížích.

Související články

Zdroje: bylinkyprovsechny.cz, mediteka.sk