Italská giardiniera je plná probiotik.
Zdroj: Profimedia

Italské babičky drahá probiotika z lékárny nepotřebují. Připravují giardinieru

K potravinám bohatým na probiotika si můžete připsat další na seznam. Také italská giardiniera je zdrojem zdraví, ne včak z Posázaví, ale nejspíš z Kampánie. Jak si doma giardinieru připravit? Není to nic složitého!

en.wikipedia.orgwww.thekitchn.com

Giardiniera: Domácí levná probiotika

Původní italská giardiniera byla prostým způsobem, jak využít sezónní přebytek zeleniny a uchovat ji pro použití v průběhu zimy. Přestože se recepty mohou lišit, základní ingredience a metody nakládání zůstávají stejné. 

Italská giardiniera je směs nakládaných zelenin, která pochází z Itálie. Tato směs obvykle zahrnuje nakládanou mrkev, papriky, cuketu, cibuli, květák, kapary, zelené papriky a olivy. Tyto suroviny jsou nakrájeny na menší kousky nebo na plátky a následně zalité octem nebo lákem z kyseliny citronové, obvykle spolu s kořením jako jsou koriandr, kmín, petržel a česnek. Připravuje se však také fermentovaná varianta, která je plná probiotických kultur.

V červenci je sklizeň pěstované zeleniny a ovoce v plném proudu. Recepty se mírně liší podle oblasti a podmínkám pěstění konkrétních druhů zeleniny.  Zdroj: shutterstock.com

Kde se vzala giardiniera?

Původ italské giardiniery čili sottaceti je spojen s italskou kuchyní a tradicí konzervování zeleniny. Existuje několik verzí původu této směsi, ale pravděpodobně pochází z oblasti Kampánie v jižní Itálii, kde se zelenina často konzervuje v octě z bílého či červeného vína nebo také v oleji.

Jak zavařovat v troubě? Obyčejně zavařujeme podle druhu, giardiniera je však směsí zeleniny. Zdroj: Shutterstock

Jak připravit klasickou gardinieru, se můžete podívat v tomto italském videorecpetu, ke kterému si můžete zapnout české titulky:

Od svého původu se giardiniera stala populární po celé Itálii a postupně se rozšířila i do dalších částí světa. Dnes se giardiniera vyrábí a prodává v mnoha obchodech s potravinami a je oblíbená jako příloha k jídlům nebo jako ingredience v různých receptech.

Giardiniera není jen způsob jak si poradit s přebytem zeleniny. Giardiniera není jen způsob jak si poradit s přebytem zeleniny. Zdroj: Profimedia

Probiotika, která chutnají 

Jak připravit fermentovanou italskou gardinieru, se podívejte v tomto videu:

Italská giardiniera se často podává jako příloha k jídlům nebo jako součást sendvičů. Může být také použita jako ingredience v salátech, těstovinách nebo na pizze. Tato směs je často k dispozici v italských delikatesách, ale může být také vyrobena doma, kde může být recept upraven podle chuti a preference.

kysané zelí Také kysané zelí či asijské kimči obsahují tolik vyzdvihovaná probiotika.  Zdroj: Shutterstock

Giardiniera se řadí k jednoduchým jídlům či pochutinám, které lze přiřadit například ke kimči nebo nakládanému zelí. Také tyto potraviny jsou bohaté na probiotika, čímž významně podporují nejen zdraví střev, ale celého organismu.

Akční letáky