Lichořeřišnice je celkem nenáročná rostlina, která ale jen těžko snáší případné nezbytné přesazování. Proto dobře vybereme místo, kam na jaře ideálně v dubnu, kdy se teploty začnou přibližovat k patnácti stupňům Celsia, vysejeme semínka. Nejlépe po dvou do jednoho důlku, přičemž pro další bychom měli vybrat místo ve vzdálenosti alespoň dvaceti centimetrů. Jde o rostliny většinou jednoleté, ale můžeme narazit i na vytrvalé druhy, jejichž stonky potom dřevnatí.

Jak je to s lichořeřišnicí? Napoví i následující video z YouTube, kanál Zahrada pro radost:

Zdroj: Youtube

Krásná a zdravá

Našli jsme jí krásné, slunné a nepříliš přemokřené stanoviště a ona roste nejen do krásy, ale také k pomoci. Jakmile se na ní objeví první kvítky, můžeme se jimi těšit, ale neměli bychom zapomínat ani na její léčivé účinky. Právě tato rostlinka totiž dokáže velmi účinně pomáhat při problémech s velmi nepříjemnými záněty močového měchýře. Kdo se s ním někdy potýkal, jistě potvrdí, že v takové chvíli využije jakoukoliv nabízenou pomoc. Lichořeřišnice je opravdu vynikající volbou.

Proti zánětům a infekcím

Mimo zánětů močového měchýře působí látky, obsažené v této téměř zázračné rostlině, také proti zánětům horních cest dýchacích. K léčbě těchto i dalších onemocnění má ideální předpoklady, protože obsahuje látky s funkcí antibiotik, antivirotik, ale dokáže likvidovat také nežádoucí a škodlivé bakterie.

Za to už si trochu naší péče rozhodně zaslouží, zvlášť když k tomu všemu připočteme pozitivní vliv v boji se záněty prostaty nebo vaječníků, či dokonce pomoc v léčbě žaludečních vředů. A kdyby ani toto ještě někomu nestačilo, pak je dobré připomenout, že je to právě lichořeřišnice, kterou můžeme užívat pro zlepšení imunity těla vůči nejrůznějším infekcím.

Pojistka krásných vlasů

Ti z nás, kteří od bylinek chtějí ještě něco víc než jen zdraví, mohou se v případě lichořeřišnice spolehnout také na její působení na rychlejší a bujnější růst vlasů, zastavení jejich zbytečného vypadávání a také omezení tvorby lupů. A protože dobře víme, že vlasy jsou korunou krásy nejen žen, ale i mužů, určitě bychom se neměli téhle bylince vyhýbat.

Ozdobí a uzdraví

Jaké jsou možnosti konzumace tohoto léčivého zázraku? Téměř neomezené. V první řadě ji můžeme jednoduše přidat do letního salátů, kde ji použijeme jako ozdobu s výhodou jejích zdravotních účinků po snědení. Stejně tak může ale posloužit i při servírování dalších chodů třeba při slavnostním posezení s rodinou.

Budete si tak jisti, že jste svým blízkým nebo přátelům mimo dobrého jídla nabídli také něco pro utužení jejich zdraví. Když jsme u vaření, pak můžeme zvláště mladé lístky využít jako koření s nahořklou chutí.

Do lékárny

Kdo by nechtěl přidávat květy nebo i lístky lichořeřišnice do jídla, může si z nich uvařit čaj. Je přitom jedno, zda horkou vodou zalijeme čerstvé nebo snad sušené části rostlin, výsledek bude obdobný. Po několika minutách vznikne léčivý a imunitu posilující nápoj, který mohou vypít jak dospělí, tak i děti a nijak neublíží ani těhotným ženám.

Kdo by nechtěl z lichořeřišnice vařit ani čaj, ale přesto rád využije její léčivé účinky, má možnost obstarat si v lékárně již hotové kapky, případně se extrakt z ní prodává i ve formě tablet. V tomto případě už ale ztrácíme kouzlo možnosti vypěstovat si zdraví na vlastní zahrádce nebo v květináči na balkóně.

Související články

Zdroje: bylinkyprovsechny, bylinkovo, herbavis