Stromu s bílou kůrou si všimnete na první pohled. A pro začínajícího bylinkáře je to jeden z nejsnadnějších úlovků. Břízu si totiž nesplete snad nikdo. Navíc se její poklady sbírají snadno a červen nabízí ideální čas, kdy na lístky štíhlého vysokého stromu vyrazit.

Co všechno bříza léčí?

V Evropě se bříze bělokoré (Betula pendula) velmi daří, takže se nemusíte bát, že by se na vás s léčivými účinky nedostalo. I u nás se těší dobrému zastoupení a najdete ji takřka všude.

Podívejte se, čím vším je bříza bělokorá zajímavá:

Zdroj: Youtube

Nejedná se jen o na první pohled krásný strom. Naopak. Dokáže zatočit s artrózou, problémy s pletí, ledvinami, ale i se sníženou imunitou. A to není zdaleka vše.

Malý lístek, velká síla

Největší blahodárné účinky mají březové listy podle vědců na čištění ledvin. Souvisí to i s jejími močopudnými účinky, které pomáhají ledviny pročistit a odplavit škodlivé látky z těla ven. Díky tomu také posiluje přirozenou imunitu organismu a zvyšuje jeho odolnost vůči nemocem. Zároveň pomáhá správné funkci močových cest. Kromě pozoruhodného vlivu na ledviny má blahodárný účinek i na metabolismus. Dokáže jej skvěle nastartovat a uplatňuje se při hubnutí. Kromě toho ji ocení i ženy, které bojují s pomerančovou kůží. Za březovou kúru poděkují i játra a cévní systém. I těm síla břízy nesmírně prospívá.

Pleť jako v bavlnce

Kromě celulitidy má skvělé účinky na kvalitu a krásu pokožky. Dokáže zatočit s projevy akné nebo ekzému, plísňových onemocnění a kožních vyrážek. Pomáhá zlepšit kvalitu vlasů, pokožku hlavy čistí, dezinfikuje a zbavuje lupů. Pokud vás trápí vypadávání vlasů, vsaďte na březový odvar. Stačí jednoduše nasbírat několik hrstí březových listů, krátce povařit ve vodě, nechat louhovat a slít. Odvarem pak ošetřete vlasovou pokožku.

Čaj na ledviny

A konečně, jak se dělá blahodárný ledvinový čaj? Nasbírejte si mladé březové lístky, pokrájejte je a zalijte čtvrt litrem vroucí vody, přikryjte talířkem a nechejte louhovat. Sceďte, dochuťte třeba medem a popíjejte. Pokud vás zrovna trápí potíže s ledvinami, můžete si léčivý nápoj dopřát až třikrát denně. Kromě ledvin tím prospějete i svým kloubům, uleví při onemocněním dnou nebo revmatismem.

Související články

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, www.youtube.com, www.herbarka.cz, makova-panenka.cz