Listy jahodníku jsou skvělým čističem celého těla hlavně díky tříslovinám, které jsou v něm obsažené. Ty efektivně hojí povrchové rány, sliznice a rovněž napomáhají při zažívacích potížích a podrážděných střevech. Poradíme vám, jak správně používat listy jahodníku, abyste z nich získali co nejvíce prospěšných látek.

Z videa se můžete dozvědět, proč je právě jahodník obecný naprosto skvělý na čaj:

Zdroj: Youtube

Nejvyšší čas sběru

Se sběrem listů jahodníku příliš dlouho neotálejte, jelikož ideální čas na jejich sběr je v době květu. Vydejte se proto na ně co nejdříve, nejlépe ráno za suchého počasí. Listy si vybírejte takové, které jsou mladé a mají světle zelenou barvu. Právě ty totiž mají nejvíce léčivých látek.

Sušení jahodových listů

Listy jahodníku můžete využít čerstvé i sušené. Abyste si však jejich moc mohli dopřát kdykoliv, usušte si je do zásoby. Listy můžete nechat usušit buď ve stínu nebo v sušičce na 40 °C. Usušené jahodové listy mají nahořklou chuť a žádnou vůni.

Detoxikační čaj z jahod

Jahodový čaj si můžete připravit jak z čerstvých, tak i ze sušených jahodových listů. Stačí je zalít vroucí vodou a nechat 5 minut vyluhovat. Tento čaj pijte především při chorobách jater či ledvin, revmatismu, horečnatých onemocněních a na pročištění krve. Jahodový čaj vás také zbaví nepříjemného zápachu z úst.

Intenzivnější chuť čaje

Pokud byste chtěli docílit opravdu intenzivní chutě jahod, nechte listy zfermentovat. Čerstvé listy jahodníku rozprostřete na čistém plátně, které poté zaviňte a několikrát po něm přejeďte válečkem. Zavinuté plátno nechte 2-3 dny odpočívat a následně nechte listy doschnout klasickým způsobem.

Relaxační a zdravotní koupel

Klasickou horkou koupel si můžete tisíckrát vylepšit jahodovými listy. Díky nim vám uleví od bolavých svalů a pomůžou v léčbě kožních problémů. Do připravené koupele vhoďte pár listů a promíchejte. Jejich léčivé vlastnosti začnou po chvíli účinkovat.

Související články

Zdroje: priroda.cz, rehabilitace.info, floranazahrade.cz