O léčivých účincích listů ořešáku ví zpravidla jen málokdo. Většina z nás si užívá uzrálých ořechů. Nenechte proto tuto přírodní cennost do sklizně jen tak ladem a raději ji využijte k posílení svého zdraví. Listy z tohoto stromu vám totiž uleví od mnoha nesnází. Jestliže máte ořešák ve své blízkosti, neváhejte si jeho listy nasbírat a vyrobte si z něj snadno dostupný léčivý elixír.

Chcete se dozvědět o ořešáku královském víc? Podívejte se na následující video:

Zdroj: Youtube

Odvar z ořechových listů

Zalijte 1 vrchovatou polévkovou lžíci čistých a pokrájených listů ořešáku 250 ml převařené vody a nechte odvar tak 10 minut louhovat. Následně ji sceďte a nechte vychladnout. Můžete jej popíjet jako čaj, a to 1 šálek denně, nebo s ním hojit zevní rány.

Listy ořešáku se tradičně používají nejen v lidovém léčitelství, ale stejně tak aktivně je využívá i farmaceutický průmysl. Vynikají především svými antibakteriálními účinky, které mají pozitivní vliv na celý náš organismus. Co všechno dokáží a s čím vám mohou pomoci?

Ochrání srdce

Díky užitečným látkám, které jsou v listech ořešáku obsaženy, si posílíte srdce a zároveň podpoříte správné fungování krevních cév. Pokud máte zvýšenou hladinu cukru v krvi, je pro vás tento léčebný odvar naprostým pokladem, a navíc si zlepšíte i svůj metabolismus.

Fungují nejen proti plísním

Odvar z ořechový listů také výborně hojí a dezinfikuje kůži, a proto je velice účinný nejen proti kožním plísním, ale výborně tlumí i projevy lupénky a mnohých ekzémů. Silný odvar z ořechového listí výborně odstraňuje i nadměrné pocení nohou. Stejně tak účinně hojí nepříjemné akné. Odvar či tinkturu můžete také využít proti vypadávání vlasů, kdy látky z listů léčí pokožku hlavy.

Proti nadměrnému pocení

Pokud patříte mezi jedince, které obtěžuje nadměrné pocení, vyzkoušejte pravidelné koupele v odvaru z listů ořešáku, které fungují i na případné hemoroidy. V případě, že trpíte na pocení chodidel, dopřejte nohám vodní lázeň.

Čistí trávicí systém

Listy ořešáku mají také výborný vliv na celý zažívací trakt, který ochrání před nebezpečnými bakteriemi a zároveň působí i proti některým střevním parazitům. Kromě jiného čaj zvyšuje chuť k jídlu a posiluje imunitu celého organismu.

Stejně tak si můžete vyrobit léčivý likér, díky kterému si zlepšíte trávení a vyčistíte si zahleněná třeva. Stačí se rozdrtit 100 gramů ořešákových listů, přidat 5 gramů rozdrcených mandlí a zalít půl litrem kvalitní pálenky. Pak nechte nápoj alespoň tři týdny louhovat při pokojové teplotě a občas protřepejte.

Související články

Zdroje: www.styl.instory.cz, www.babinet.cz, www.uspesna-lecba.cz