Uzdraví vás listy, oplodí i vlašské ořechy

Ořešáky jsou stromy, které nám toho dávají víc, než umíme použít. Věděli jste, že i jejich listy jsou léčivé? O plodech se to velmi dobře ví a vlašské ořechy jsou považované za nutričně výjimečné plody, které patří také mezi superpotraviny. Jejich tvar nám správně napovídá, že jsou excelentní právě pro podporu mozku. Omega-3 mastné kyseliny svědčí ale také srdci, vlašské ořechy obsahují látky s protizánětlivými účinky, podporují zdraví trávícího systému, vyrovnanou hladinu krevních cukrů a mají mnoho dalších skvělých účinků na organismus. Málokdo však ví a používá listy ořešáku. Co s nimi dělat?

Zlobí-li vás bolavé klouby, pak by vás jistě mohlo zajímat toto video z kanálu Kochen mit Stacey. Přehledně a názorně vám ukáže, jak vypadá olej s listy ořešáku:

Zdroj: Youtube

Jak se používají listy ořešáku?

Čerstvé ani sušené listy ořešáku se nekonzumují přímo. Používají se na výrobu mastí, tinktur, čajů, ale také vína nebo likéru, respektive se v těchto nechávají listy máčet, aby se do tekutiny uvolnily i léčivé látky z listů.

Podle vědců mají listy protizánětlivé a antimikrobiální účinky, obsahují řadu antioxidantů a podporují trávení, ale také se specificky užívají při zánětech a bolesti dutiny ústní či očí. Zevně se používají nejen proti bolesti, ale také k léčbě kožních problémů. Jaké je jejich praktické použití?

Čaj nebo odvar z listů ořešáku

Jak vyrobit skvělé mazivo na klouby, jste již viděli ve videopříspěvku výše. Pojďme se ale podívat na docela jednoduché způsoby, jak lze listy použít například k očistě střev a ke zlepšení vašeho zažívání.

Čaj či odvar ze sušených listů má pomoci proti nevhodným bakteriím, ale také proti zevním parazitům ve formě oplachu. Sedací koupele se doporučují při hemoroidech.
Čaj se nejčastěji užívá při podpůrné léčbě cukrovky, dny, anemie, vnitřních parazitech či průjmech.

Chcete-li je vyzkoušet, povařte 5 minut dvě lžíce sušených listů v litru vody, stáhněte z plotny a nechejte ještě 10 minut louhovat, pak sceďte. Popíjejte během dne po doušcích.

Tinktura proti parazitům i na kolena

Tinktura se užívá nejčastěji při podezření na střevní parazity, lze ji také aplikovat na kolena, pokud trpíte záněty a bolestí. Podle použití zvolte kvalitu alkoholu. Listy nasypejte do sklenice a zalijte je alkoholem, aby byly celé ponořené. Nechejte louhovat 4 až 6 týdnů, pak sceďte a užívejte po kapkách.

V případě parazitů se užívá maximálně 20 kapek denně. Pokud budete užívat tinkturu vnitřně, můžete také použít kvalitní alkohol či likér, který listy jen obohatíte. Listy ořešáku je také možné macerovat v červeném víně.

Pokud trpíte chronickým onemocněním, raději vždy použití přírodních prostředků k léčbě konzultujte se svým lékařem.

Související články

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, styl.instory.cz