Ořešák královský je často pěstovanou dřevinou na českých zahrádkách. Ovšem ne každý ví, že kromě úrody vlašských ořechů si můžete nasbírat i jeho zelené listy. Přestože si na nich tolik nepochutnáte, určitě oceníte jejich silné antibiotické a adstringentní účinky. Už v hluboké historii se listy ořešáku často využívaly v lidovém léčitelství, a to nejen ve formě čaje, ale i obkladů a koupelí. A na které zdravotní neduhy je můžete využít?

Více o využití listů ořešáku se dozvíte z tohoto videa:

Zdroj: Youtube

Proč listy ořešáků léčí

Listy ořešáku podle vědců obsahují velké množství bioaktivních látek, které mají pozitivní vliv na lidské zdraví. Jedná se nejen o vitamín C, ale i o důležité minerály, například draslík, hořčík, které jsou pro správnou funkci těla nepostradatelné. Bohatě jsou zastoupeny také polyfenoly, flavonoidy a juglon, které mají pozitivní vliv na lidské zdraví. Juglon má prokázané antimikrobiální vlastnosti a perfektně dokáže likvidovat nežádoucí bakterie a plísně.

Jak listy zpracovat

Nasbírané listy z ořešáku můžete použít jak čerstvé, tak i usušené. Pokud zvolíte druhou variantu, sušte listy vždy na tmavém a vzdušném místě. Ve výsledku by listy měly mít neustále zelenou barvu.

Stop zánětům v těle

Protože listy ořešáku obsahují látky s protizánětlivými účinky, konkrétně flavonoidy, katechiny a kyselinu ellagovou, jde o dokonalý přírodní prostředek, který zmírní kdejaký zánět v těle. Utlumí tedy i průvodní bolest, otok a případné zarudnutí. Odvar lze využít například k úlevě při artritidě a revmatismu, ale například i při zánětech střev a trávicí soustavy.

Dejte vale bolestem hlavy

Listy ořešáku obsahují také látky s analgetickými účinky, jako je kyselina chlorogenová. Právě ona je zodpovědná za možné zmírnění bolesti, zejména způsobené stresem nebo migrénou. Je na vás, jestli budete popíjet pravidelně čaj, nebo si dopřávat ulevující koupele. Stejně tak si lze aplikovat obklady hlavy.

Lepší trávení bez zácpy

Vzhledem k vysokému obsahu vlákniny listy ořešáku pomohou také s lepším a kvalitnějším trávením. Pokud vás opakovaně trápí zácpa, jistě se brzy této nesnáze zbavíte, a dokonce ji budete předcházet. Vláknina pomáhá udržovat pohyb střev a zabraňuje hromadění zbytků ve střevech. Kromě pití čaje, můžete odvar využít také k obkladům na břicho.

Dermatologické problémy

Odvar z ořešákových listů můžete také výborně využít při léčbě kožních problémů, jako jsou akné, lupénka, některé ekzémy a mykóza. Je to díky jejich silným antibakteriálním a protiplísňovým účinkům. Stačí, když budete inkriminované místo pravidelně potírat či na něj přikládat hojivé obklady z výluhu.

Zastavuje krvácení

Protože mají listy ořešáku stahující účinky, jsou výborným pomocníkem při zastavování krvácení. Využít jej můžete nejen na drobné rány, ale třeba i při krvácení z nosu. Jejich účinkem se totiž stahují cévy, a tak se krvácení zmírní a posléze zcela zastaví.

Související články

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, www.styl.instory.cz, www.vitalia.cz, www.bylinkyprovsechny.cz