Ořešák léčí i listy

Jaké poklady skrývá ořešák? Proč je ořešák oblíbený i v lidovém léčitelství? To vám poví tento příspěvek z kanálu Davis TV, který patrně prochází z produkce Vitalia.cz:

Zdroj: Youtube

Kde najdete ořešáky?

Krásný a statný ořešák není jen významný pro produkci vlašských ořechů. Je to strom, který je zdrojem ceněného dřeva i barviv, o kterých se může přesvědčit každý, kdo loupal z plodů dužnaté slupky. I když existují i další druhy těchto dřevin, u nás je běžný především ořešák královský nebo také vlašský.

Podle názvu byste možná tipovali, že nejběžnější je tento druh v Itálii a něco na tom skutečně je. Vyskytuje se sice i v Himalájích, nicméně o rozšíření po Evropě se postarali především staří Římané.

Listy ořešáku proti průjmu

Už staří Římané používali listy na rány a vyrážky, jelikož působí protizánětlivě a urychlují tak hojení, ale jejich účinky potvrzuje i současná věda. Stahující účinky látek obsažených v listech se využívaly nejen k léčbě zažívacích, především průjmových obtíží, ale také při problémech dásní a zubů a také nehtů.

Koupele a odvary se používaly také proti vypadávání vlasů nebo nadměrnému pocení nohou. O ořešáku se tvrdí, že je účinný také proti parazitům, a to jak u lidí, tak u domácích zvířat.

Proti hemoroidům i jako antibiotikum

Zkušenost se přenášela z generace na generaci, a tak se listy ořešáku používají v lidovém léčitelství dodnes. K dalšímu využití se přidaly také sedací koupele při onemocnění hemoroidy, ořešák se užívá i při chudokrevnosti, nachlazení nebo horečkách a ví se, že listy mají také významné antibiotické účinky.

Co všechno staří Římané léčili listím z ořešáku?

  • Střevní potíže: Listy ořešáku byly používány k léčbě různých střevních problémů, včetně průjmů a zažívacích potíží.
  • Antiseptické vlastnosti: Extrakt z listů ořešáku obsahuje látky s antiseptickými vlastnostmi a byl používán k dezinfekci ran a kožních infekcí.
  • Léčba kožních onemocnění: Listy ořešáku byly také využívány k léčbě různých kožních onemocnění, jako jsou vyrážky, svědění a ekzémy.
  • Protizánětlivé účinky: Některé složky listů ořešáku mají protizánětlivé vlastnosti, pomáhá tak snižovat záněty a bolest.
  • Diuretikum: Listy ořešáku bývaly používány i jako diuretikum, což znamená, že pomáhaly zvyšovat močení a odplavovat nadbytečné tekutiny z těla.

Nasbírejte si listy ořešáku

Listy, ale také oplodí, se sbírají tradičně na podzim za suchého počasí do košíků. Je totiž důležité, aby se listy nezapařily. Z čistých sebraných listů či oplodí ořešáku lze pak vyrobit řadu zajímavých domácích produktů.

Oleje, masti i tinktury

Mezi klasické výrobky patří tinktury, oleje a masti, také též ořešákové víno nebo likér. V každém případě lze listy sušit a připravit z nich koupel, kloktadlo či odvar.

Sušené listy ořešáku lze také použít na čaj. Jednu vrchovatou lžičku spařte hrnkem vroucí vody a nechte 10 minut louhovat. Listy sceďte a doslaďte podle svých představ.

Související články

Zdroje: styl.instory.cz, ncbi.nlm.nih.gov