Zdroje: zena-in.cz, youtube.com

Zelné obklady: Babská rada nebo ověřený lék?

Obklady ze zelných listů se osvědčily při celé řadě problémů. Ač jde o babskou radu, je jisté, že mezi pověrami a zbožným přáním, aby ten či onen čaj či obklad zafungoval, se najdou i takové, které jednoduše fungují. Právě zelí patří mezi nejen vyzkoušené, ale také vědecky ověřené postupy pocházející z lidového léčitelství.

Podívejte se na příspěvek z kanálu Fakta o zdraví:

Zdroj: Youtube

Zelné listy na klouby i jiné bolístky

  • Zda zelné listy skutečně fungují si můžete jednoduše vyzkoušet sami a potvrdí vám to také mnohé maminky. Proč?
  • Kojící maminky vám to dokonce odpřisáhnou, jelikož mnohé už vlastní zkušenosti se zelnými listy mají. Ty se totiž skutečně používají při zánětech, otocích a bolestivém nalití prsu i rozpraskaných bradavkách, které se někdy během kojení vyskytují.
  • Podobné účinky mají zelné listy, pokud se přikládají k chodidlům i dalším částem těla, typicky také na klouby. Zábaly pomáhají také při podráždění pokožky, štípnutí hmyzem, na křečové žíly, otoky všeho druhu, a dokonce se uvažuje, že by mohly mít i protirakovinné účinky.
  • Listy je vhodné před přiložením na tělo pomačkat či polámat a fixovat buď těsným oblečením nebo nepříliš utaženým obvazem či punčoškovým návlekem.

Vkládaní listů zelí do ponožek

Přikládání zelných listů na chodidla je jedním z lidových receptů, jak nemocnému ulevit především při bolesti a otocích samotných chodidel, při dně či artróze. Působí totiž na všechny průvodní symptomy čili zánět, otok i bolest.

Podle některých by tímto způsobem měly listy ulevit i při nachlazení. Má se za to, že sráží i teplotu, a to jak zelné listy, tak kysané zelí přikládané k chodidlům. To však zatím nebylo potvrzeno.

Související články