obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Lněné semínko podpoří imunitu i psychiku, léčí zánět, revma i ekzém

Semeno lnu je vynikajícím přírodním prostředkem nejen proti zácpě. Zásobuje tělo blahodárnými omega-3 mastnými kyselinami a dalšími látkami a je prevencí proti překvapivě široké škále obtíží.

Jako jeden z nejbohatších rostlinných zdrojů omega-3 mastných kyselin jsou lněná semena, podobně jako lněný olej, účinným protizánětlivým prostředkem.

Celá semena před konzumací namočíme. Ještě lepší jsou drcená. Celá semena před konzumací namočíme. Ještě lepší jsou drcená. Zdroj: Shutterstock.com / MaraZe
  • Pomáhají při revmatismu, při zánětech kloubů a šlach a při zánětlivých onemocněních trávicího traktu.
  • Působí pozitivně i na oběhové potíže, snižují krevní tlak, brání zužování a zánětu cév, arytmii a srážlivosti a díky antioxidačním účinkům a obsahu lecitinu snižují riziko infarktu myokardu a srdečních onemocnění.
  • Podle výsledků řady studií se po jeho pravidelném užívání při akné a ekzémech výrazně zlepšil celkový stav.
  • Lněné semeno podporuje imunitu a má příznivý vliv na psychická onemocnění, zlepšuje hospodaření s inzulínem a stabilizuje hladinu krevního cukru.
  • Díky vyššímu obsahu protirakovinných lignanů může být účinné i při nádorech a byl prokázán jeho pozitivní vliv při prevenci rakoviny prsu nebo prostaty.

Jak to funguje?

drcená lněná semínka v jogurtu obohatí snídani o blahodárné látky drcená lněná semínka v jogurtu obohatí snídani o blahodárné látky Zdroj: Shutterstock.com / natashamam

Význam lnu pro naše trávení vysvětlil až poměrně nedávný biochemický výzkum. Ačkoliv omega-3 polynenasycené mastné kyseliny jsou jako zásadní látky pro normální růst a zdraví známé už od roku 1930, teprve po roce 1980 se zvýšilo povědomí o jejich přínosu pro zdraví. Tento druh kyselin, včetně omega-6 mastných kyselin, nasává tekutý obsah střev společně se střevními toxiny. Tím ochraňují střevní sliznici jako málokterý přírodní prostředek.

Lněná semena jsou z tohoto pohledu výjimečná proto, že vedle řady dalších látek obsahují velice významný podíl alfa-linolenové kyseliny, která patří k omega-3 mastným kyselinám. V organismu se mění na prostaglandiny, látky podobné hormonům, a pozitivně ovlivňují cévy, činnost mozku, hybnost kloubů, vodní metabolismus, srážlivost krve a také zrak.

Tip na zdravou snídani

Jednoduchou a velmi prospěšnou snídani získáme, když si jogurt s ovocem a vločkami obohatíme drceným lněným semenem. Ideální je nechat tuto směs čtvrt hodiny před konzumací v jogurtu lehce nabobtnat.

Akční letáky