Lněné semínko podpoří imunitu i psychiku, léčí zánět, revma i ekzém
21. 2. 2018

Lněné semínko podpoří imunitu i psychiku, léčí zánět, revma i ekzém

Semeno lnu je vynikajícím přírodním prostředkem nejen proti zácpě. Zásobuje tělo blahodárnými omega-3 mastnými kyselinami a dalšími látkami a je prevencí proti překvapivě široké škále obtíží.

Jako jeden z nejbohatších rostlinných zdrojů omega-3 mastných kyselin jsou lněná semena, podobně jako lněný olej, účinným protizánětlivým prostředkem.

Celá semena před konzumací namočíme. Ještě lepší jsou drcená.

  • Pomáhají při revmatismu, při zánětech kloubů a šlach a při zánětlivých onemocněních trávicího traktu.
  • Působí pozitivně i na oběhové potíže, snižují krevní tlak, brání zužování a zánětu cév, arytmii a srážlivosti a díky antioxidačním účinkům a obsahu lecitinu snižují riziko infarktu myokardu a srdečních onemocnění.
  • Podle výsledků řady studií se po jeho pravidelném užívání při akné a ekzémech výrazně zlepšil celkový stav.
  • Lněné semeno podporuje imunitu a má příznivý vliv na psychická onemocnění, zlepšuje hospodaření s inzulínem a stabilizuje hladinu krevního cukru.
  • Díky vyššímu obsahu protirakovinných lignanů může být účinné i při nádorech a byl prokázán jeho pozitivní vliv při prevenci rakoviny prsu nebo prostaty.

Jak to funguje?

drcená lněná semínka v jogurtu obohatí snídani o blahodárné látkyVýznam lnu pro naše trávení vysvětlil až poměrně nedávný biochemický výzkum. Ačkoliv omega-3 polynenasycené mastné kyseliny jsou jako zásadní látky pro normální růst a zdraví známé už od roku 1930, teprve po roce 1980 se zvýšilo povědomí o jejich přínosu pro zdraví. Tento druh kyselin, včetně omega-6 mastných kyselin, nasává tekutý obsah střev společně se střevními toxiny. Tím ochraňují střevní sliznici jako málokterý přírodní prostředek.

Lněná semena jsou z tohoto pohledu výjimečná proto, že vedle řady dalších látek obsahují velice významný podíl alfa-linolenové kyseliny, která patří k omega-3 mastným kyselinám. V organismu se mění na prostaglandiny, látky podobné hormonům, a pozitivně ovlivňují cévy, činnost mozku, hybnost kloubů, vodní metabolismus, srážlivost krve a také zrak.

Tip na zdravou snídani

Jednoduchou a velmi prospěšnou snídani získáme, když si jogurt s ovocem a vločkami obohatíme drceným lněným semenem. Ideální je nechat tuto směs čtvrt hodiny před konzumací v jogurtu lehce nabobtnat.

Autor Jiří Kuchař.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestmínustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS