Med je zázračný elixír, který umí s vaším tělem doslova zázraky. Dodává tělu energii, obsahuje vitamíny, minerály, enzymy a také působí jako antioxidant. A jako příjemný bonus se vám po jeho konzumaci také zlepší kvalita pleti, vlasů i nehtů.

Pravidelnou konzumací medu vyčistíte tělo od toxických látek, jde totiž o přírodní antioxidant. Dále má med silné antibakteriální účinky, tudíž, když si po ránu dáte na lačno jednu lžičku, za pár týdnů se vám zlepší stav pleti a budete se cítit ve svém těle mnohem lépe. Dále se vám zlepší metabolismus a dojde k rychlejšímu spalování tuků. Budete tudíž snáze hubnout.

Med je vhodný i pro ty, co chtějí dělat něco s cholesterolem. Tato pochoutka totiž zabraňuje nadměrnému ukládání cholesterolu v cévách lidského těla. V neposlední řadě je skvělou prevencí i před kardiovaskulárními onemocněními a snižuje riziko srdečního selhání.

Med působí příznivě na koncentraci i paměť

Jedna lžička medu denně příznivě působí i na koncentraci a zlepšení paměti. Také budete odolnější vůči stresům, med vám uklidní nervy a zmírní únavu. Jedna lžička denně vám stačí i na zklidnění rozbouřeného žaludku nebo na problémy s trávicím traktem.

Pokud se necítíte ve formě a máte pocit, že na vás něco leze, zkuste med nakombinovat s česnekem. Lžička této pasty vás zbaví rýmy, chřipky i nachlazení a vy se budete cítit za pár dní fit a v pohodě.

I pokud trpíte zácpou, může vám med pomoci. Dextriny obsažené v medu chrání před poraněním sliznic a zklidňují funkci střev při neinfekčních průjmech. Medová voda léčí vředy, a to jak žaludeční tak dvanácterníkové.

Jedna lžička denně je dostačující

Medem se však rozhodně nepřejídejte, jedna lžička denně je naprosto dostačující. Navíc by vás po něm v neředěné podobě brzy začala pálit žáha, což není žádoucí. Pokud trpíte nespavostí, přesuňte jeho konzumaci na večer, měl by vám s tímto problémem také pomoci.

Co takhle si med něčím ozvláštnit? Skvělý je v podzimním počasí třeba takový rakytníkový. Rakytník posiluje imunitu, obsahuje obrovské množství vitamínu C a dalších prospěšných látek. V kombinaci s medem je dokonalou vitamínovou bombou. Na přípravu rakytníkového medu budete potřebovat jednu deci rakytníkové šťávy a tři deci medu. Smíchejte v uzavíratelné nádobě a skladujte v chladu a temnu.

Vynikající je také cibulový med proti kašli! Cibuli nakrájejte na drobné kostičky, smíchejte a promačkejte s medem, uzavřete do sklenice a ponechte, až cibule pustí šťávu. Užívejte po lžičkách 3x denně.

Zdroj: www.dvojka.rozhlas.cz, www.jenzeny.cz, www.vcelky.cz