Med je jedním z nejsilnějších a nejúčinnějších přírodních léků, jaké známe. Ostatně jeho blahodárných účinků na lidský organismus využívaly již dávnověké civilizace, a dnes tomu není jinak.

Včely dobře vědí, co dělají, když nektar z květů nebo z medovice přeměňují právě v med. I když samozřejmě myslí hlavně na svoje zásoby pro zimní období, pomáhají tím i nám, lidem. V procesu zpracování základních surovin na med je totiž budoucí produkt obohacován o aminokyseliny a enzymy, jež prospívají našemu zdraví. 

Jak je to s účinky medu na zdraví? Kanál Mountain Biking Trips vás do některých zasvětí:

Zdroj: Youtube

Spěte klidně s tryptofanem

Jak je to tedy s účinky medu na spánek? Jeho vliv v této oblasti souvisí hlavně s obsahem hormonu L-tryptofanu, tedy takzvané esenciální aminokyseliny, kterou si tělo nedokáže samo vyrobit.

Právě ta totiž dokáže snižovat napětí způsobené stresem a uklidňovat tělo před odpočinkem. Je spojován s dobrou náladou, klidem, kdy dokáže navodit vnitřní pohodu, správnou činnost centrální nervové soustavy, zvýšit odolnost proti stresovým situacím a kombinace všech zmiňovaných výhod pak vede ke kvalitnějšímu spánku, o který nám v tuto chvíli jde především. 

Na snížení hladiny adrenalinu

Další složka medu, glykogen, snižuje případně zvýšenou hladinu adrenalinu v těle. Jak dobře víme, právě adrenalin je odpovědný za ochranu těla v krizové situaci, a tak je jeho úkolem stimulovat reakci na nebezpečí.

Tělo je při jeho vyšších dávkách aktivované a poslední, na co myslí, je spánek. Cílem adrenalinu je ochránit důležité orgány před devastací v případě krize, a k tomu je třeba nejen jejich dobré zásobení krví, které tento hormon podporuje, ale také bdělost nervové soustavy.

Nemůžeme se tedy divit, že při zvýšené hladině adrenalinu usneme jen s velkou dávkou štěstí. Máme ale med, který značnou část tohoto problému vyřeší. 

Zbaví vás depresí

Kromě navození klidu potřebného pro hluboký odpočinek, si lžící medu před spaním dopřejeme i mnohé další zdravotní výhody, mezi které patří snižování krevního tlaku, nebo například sklonů k rozvoji nepříjemných a také nebezpečných depresivních stavů.

To všechno jsou benefity, o které bychom se neměli nechat připravit, zvlášť, když nám je nabízí sama příroda. 

Proti plísním i infekcím

Přes všechna již vyjmenovaná medová kouzla nezapomínejme ani na antibakteriální účinky medu, které zvyšují obranyschopnost organismu proti útokům nejrůznějších infekčních chorob, zvláště těch, způsobovaných bakteriemi, plísněmi a viry.

Dokáže se také vypořádat se záněty v těla, působí tedy také jako přírodní antibiotikum. V kombinaci s česnekem nemá prakticky konkurenci.

Ještě přemýšlíte o tom, zda si před spaním dát lžíci medu? Možná je ten pravý čas to zkrátka vyzkoušet. Určitě dojdete k názoru, že jste to měli dělat už dávno…

Související články

Zdroje: www.vinmec.com, www.salveo.cz, www.z-agency.cz, www.doplnvitamin.cz, www.healthline.com