Majoránka není jen bylinka, která dá svou vůní pokrmům ten správný říz, ale zároveň je dělá stravitelnější. Nejde totiž jen o koření, ale je to i významná léčivka s užitečnými účinky pro naše zdraví. Udělejte si z ní lahodný čaj, který vás zbaví mnoha neduhů.
Majoránka zahradní (Majorana hortensis)
Bylinka, kterou najdete téměř na každé zahrádce, pochází ze severní Ameriky a Přední Asie. Do Evropy se dostala v raném středověku během křižáckých výprav z Jeruzaléma. Její léčivé účinky plnohodnotně využívali už staří Egypťané a Římané. Dokonce ji používali k balzamování a vysazovali ji i na hroby svých blízkých, protože věřili, že jim přinese úlevu, věčný klid a štěstí i po smrti. Majoránka tehdy byla považována i za symbol lásky a cti, a tak se z ní pletly novomanželské věnce. O jejím zdravotním využití psal ve svých dílech už i Hippokrates a zabývá se ním i současná věda.
Zahradní bylinka se sbírá ještě před rozkvětem.
Jak majoránku sbírat
Zahradní bylinka se sbírá ještě před rozkvětem, což spadá do období od července až do srpna. Rostlinku ostříhejte asi 5 cm nad zemí, znovu obroste a můžete zase sklízet. Při sběru by měla být majoránka naprosto suchá, takže ji s jistotou nesbírejte po dešti, ale vyberte si raději slunný den, kdy bude krásně voňavá.
Celou nať usušte na suchém, stinném a dobře provzdušněném místě. Jakmile bude řádně prosušená, sdrhněte ze stonku lístky, které by měly mít šedozelenou barvu, a uskladněte je buď do uzavíratelné nádoby nebo do prodyšného plátěného sáčku. A můžete si hned udělat čaj, kdy stačí zalít 1 lžičku sušené majoránky 1 šálkem vroucí vody a po 3 minutách nápoj scedit. S čím vším vám majoránka pomůže?
Budete mít výborné zažívání
Majoránka je skvělá na kvalitní trávení, a to díky přítomnosti obsažených látek a živin, které zvyšují množství enzymů ve slinách. Po majoránkovém čaji budete také víc při chuti, což se hodí při dlouhodobém nechutenství. Zároveň si krásně vydezinfikujete tenké i tlusté střevo, a pokud trpíte bolestmi žaludku, nadýmáním, průjmy či zácpami, značně se vám uleví.
Majoránka to umí i s nachlazením a virózami
Leze na vás rýma a necítíte se „ve své kůži“? Je tady majoránkový čaj, který má antiseptické, antibakteriální, antivirové a antimykotické účinky, takže budete mnohem dříve fit a plní síly. Navíc si krásně vydezinfikujete i celou ústní dutinu, když odvar použijete ke kloktání.
Tlumí veškeré záněty
Díky svým protizánětlivým účinkům je majoránka perfektní na všechna onemocnění způsobená zánětem. A to nejen ve formě čaje, ale i obkladů a mastí. Dokonale utlumí svalové křeče, bolesti zubů, astma, a dokonce výborně snižuje horečku.
Harmonizuje tlakové výkyvy a chrání srdce
Majoránka dokáže vyladit celý kardiovaskulární systém. Má blahodárný vliv na krevní oběh a snižuje krevní tlak, takže vás nebude ohrožovat hypertenze. Zároveň dokonale ochrání vaše tepny před jejich zúžením, protože eliminuje nahromaděný cholesterol. Díky obsaženému draslíku a vápníku, pomáhá bylinka udržovat nejen náležitou srdeční frekvenci, ale i správnou hladinu krevního tlaku. Majoránkový čaj by si měli dopřávat všichni, kteří prodělali infarkt myokardu.
Majoránka vám pomůže odstranit nežádoucí toxiny z těla.
Už žádný stres a nervy
Majoránka je známa také svými mírně sedativními účinky, a proto výborně uvolňuje a utišuje nervovou soustavu. V případě, že se cítíte lehce labilní, udělejte si pohodu s výluhem z majoránky, brzy pocítíte zklidnění. Často se pro své relaxační účinky používá i v aromaterapii. Bylinka je dokonce tak skvělá, že je prevencí proti Alzheimerově chorobě.
Udělejte si detox celého organismu
Majoránka vám pomůže odstranit veškeré nežádoucí toxiny z těla, protože vyvolává pocení. Díky tomu se zbavíte i přebytečného množství sodíku.
Zdroje: www.bylinkyprovsechny.cz, www.rehabilitace.info, www.bylinkovyraj.net