Játra jsou nenahraditelný životní orgán, který je zodpovědný za filtraci toxinů z krve. Vzhledem k tomu, že nemají schopnost se sami regenerovat, zaslouží si čas od času náležitou podporu. A výborným čističem pro játra je právě voňavá máta.

Chcete znát všechny účinky máty peprné? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Zdraví z přírody:

Zdroj: Youtube

Jaterní očista

Máte dojem, že jste často bez energie a řešíte stále dokola kožní problémy či špatné trávení? V tom případě si váš organismus zaslouží jaterní očistu. Játra mnohdy zatěžujeme nevhodnou stravou, alkoholem a kouřením, ale kondici jater neblaze ovlivňují i mnohé kosmetické přípravky. Nepřítelem je i dnes tak častý stres. Dopřejte si proto pravidelně šálek bylinkového čaje, který podporuje jejich detoxikaci.

Blahodárná máta

Máta je vytrvalá bylinka, která je charakteristická svou silnou a příjemnou vůní. Název „máta“ pochází z mytologie a souvisí s řeckou nymfou Minté, do níž se zamiloval král podsvětí Hádes. Jeho žárlivá manželka Persephone proměnila nymfu z hlubokého žalu v rostlinu, kterou dnes známe jako mátu.

Původně se máta pěstovala hlavně v Egyptě, na Apeninském a Balkánském poloostrově, ale také na Krétě, Kypru a v západních oblastech Asie, tedy v dnešním Turecku, Izraeli, Sýrii a Libanonu. Postupem času se stala máta oblíbenou rostlinou po celém světě.

Bonusy máty pro játra

Pijte mátový čaj! Má nejen osvěžující chuť, ale zároveň také výborně podporuje detoxikaci jater. Díky přítomnosti nutričních esenciálních olejů a relaxačním a zklidňujícím účinkům je máta velmi prospěšnou bylinkou pro posílení tohoto důležitého orgánu.

Zároveň máta pomáhá dobrému trávení a mírní případné související potíže. A které další bylinky můžete pro zdravá játra využít?

Ostropestřec mariánský

Zdraví jater velice prospěje i pravidelné užívání ostropestřce. Dokonale podporuje jejich regeneraci a chrání je před nadměrným množstvím toxinů. Síla bylinky tkví v látkách nazývaných silymariny. Je doporučována při léčbě žloutenky, cirhózy a otravách organismu.

Kořen černého rybízu

Nejsilnější látky černého rybízu pro zdravá játra se nacházejí v kořeni. Je skvělým pomocníkem při zánětech jater a podporuje jejich regeneraci. Odvar z kořene pijte 3x denně po dobu 2 až 4 týdnů. Preventivně lze užívat i tinkturu.

Jalovec obecný

Jalovec nejenže játra čistí, ale také je tonizuje. Zároveň podporuje funkci ledvin a zvyšuje tvorbu moči. Snižuje hladinu kyseliny močové a odvádí přebytečnou vodu z těla. Z jalovcových plodů si můžete vyrobit lahodný čaj.

Související články

Zdroje: www.lybrate.com, www.novinky.cz, www.floranazahrade.cz