Máta má účinky na zdraví mozku. Pijte pravidelně mátový čaj!
Zdroj: Shutterstock

Mátový čaj: Většina lidí vůbec netuší, jak zázračný vliv má na zdraví mozku

Máta je oblíbená bylinka na špatné trávení či zažívací potíže. Jen málokdo ví, že má také výborné účinky na zdraví mozku. Popíjejte proto pravidelně mátový čaj. Nejenže osvěží, ale i nakopne.

Používejte bylinky a nenechte zlenivět mozek, neplatí to jen pro starší ročníky. Bylinky, které to umí s mozkem a pamětí, jsou skvělou volbou pro jeho povzbuzení přírodní cestou. Jednou z nich je i máta. A mátový čaj je nejen chutný nápoj, ale i jistý druh aromaterapie.

Pokud se chcete o mátě dozvědět víc, podívejte se na následující video:

Voňavá máta peprná

Tato bylinka se řadí do hluchavkovitých stejně jako meduňka, šalvěj a třeba bazalka. Odlišuje se však od nich svou specifickou vůní, kterou nelze zaměnit. Pojmenování byliny pochází z mytologie a souvisí s Minté, řeckou nymfou, do které se zamiloval král podsvětí Hádes. Proto se pak jeho žárlivá manželka Persephone proměnila ze smutku v rostlinu, kterou dnes nazýváme mátou. A zajímavost? Už ve 14. století se její silice stala součástí první zubní pasty.

Máta peprná Máta peprná. Zdroj: Profimedia

Pěstování raději ze sazenic

Máta peprná je křížencem máty zelené a máty vodní. Ze všech pěstovaných odrůd patří lékařsky mezi nejvýznamnější. Kromě jiného se také pěstuje pro výrobu vonné léčivé silice. Pokud si chcete mátu zasadit a pěstovat, ideálně využijte sazenice. Budete mít větší jistotu, než když byste ji chtěli pěstovat ze semen.

Proč je zdravá

Tato bylinka plná vůně obsahuje velké množství vitaminů A a C, manganu a stopové množství železa, draslíku, vápníku, mědi, hořčíku, tryptofanu, omega-3, biotinu a kyseliny listové. Sbírají se listy, které obsahují v éterické silici mentol a vitamin C, karoten, rutin, betain a stopová množství silice jasmonu. Ta se vyskytuje především v mladých listech, které díky ní silně voní.

Mátový čaj je skvělý i v létě. Je známo, že už antický filozof Plinius se domníval, že máta povzbuzuje činnost mozku. Zdroj: Profimedia

Jak si připravit mátový čaj

Na jeden šálek lahodného mátového čaje budete potřebovat 1 polévkovou lžíci čerstvých listů nebo 1 malou lžičku listů sušených a nadrcených. Přelijte je horkou, ne však vroucí, vodou a nechte tak 10 minut louhovat. Nápoj můžete dochutit medem, citronem a také kouskem čerstvého zázvoru. Vychutnejte si ho klidně i třikrát denně.

Máta a její vliv na draví mozku?

Je známo, že už antický filozof Plinius se domníval, že máta povzbuzuje činnost mozku. Z těchto důvodů tehdy nosili žáci římských filozofů na hlavě věnečky z čerstvé máty. Mátový čaj funguje podobně jako léky proti bolesti, uvolňuje svalstvo, prokrvuje cévy a také okysličuje mozek.

Silice obsažené v mátě působí velmi pozitivně na nervový systém. Její výrazné aroma totiž výborně stimuluje nervy a mozek při únavě a vyčerpání, celkově posiluje organismus a zlepšuje koncentraci. Zvyšuje naši pozornost a oproti jiným bylinám nemá téměř žádné kontraindikace.

Zdroje: www.efia.cz,www.primanapady.cz, www.cpzp.cz

Akční letáky