Máte zahradu plnou máty peprné? Uchovejte si její vůni po celý rok a připravte si z ní výborný domácí sirup. Během celé letní sezóny ho využijete k přípravě mnoha chlazených drinků a v zimě do teplých čajů proti nachlazení. Určitě vám bude chutnat a zároveň plnohodnotně využijete všechny léčebné látky obsažené v mátě.
Voňavý mentol léčí
V mátě je obsaženo mnoho účinných látek jako například mentol, menthon, významné třísloviny, hořčiny, flavonoidy a kyselina octová. Máta je využívána především při zažívacích potížích, protože podporuje správnou tvorbu žluči a vylučování žaludečních šťáv. Kromě toho úžasně napomáhá správné funkci jater, žlučníku a také slinivky břišní. Uleví vám při pocitech na zvracení, a dokonce dokáže pomoci i od střevní koliky. Zároveň je skvělým pomocníkem při nepříjemném nadýmání nebo dlouhodobém nechutenství.
Máta přináší obrovskou úlevu také při nachlazení, kdy ji můžete díky inhalacím využít na ucpaný nos a zprůchodnění dýchacích cest. Stejně tak skvěle pomáhá při kašli a bolestech hlavy. Její dokonalé protizánětlivé účinky často využívá farmaceutický průmysl k výrobě přírodních léčiv. V případě, že jste ve stresu, je máta přesně to pravé, co potřebujete. Nejenže má uklidňující účinky, ale zároveň vám pomůže i s nespavostí. Dokonce snižuje krevní tlak a má velmi pozitivní vliv na srdce.
Domácí vařený mátový sirup
Co budete potřebovat:
- 1 litr mátových lístků
- 1 kg cukru
- 1 litr vody
Postup přípravy
Do hrnce s vodou vysypte cukr a vařte do té doby, než se cukr rozpustí. Do horké směsi vsypte mátové lístky a nechte je tak 1 minutu povařit. Potom hrnec stáhněte z plotýnky a vzniklou směs nechte odstát minimálně 3 hodiny, nejlépe celou noc. Následný den sirup zceďtě přes plátýnko, zahřejte těsně k bodu varu a poté ho ještě teplý nalijte do sterilizovaných lahví, nejlépe se šroubovacím uzávěrem. Lahve nechte vystydnout a skladujte v temnu a chladu.
Mátový sirup za studena
Co budete potřebovat:
- 6 hrstí čerstvé máty
- 3 citrony
- 500 gramů cukru nebo med
- 1 čajovou lžičku kyseliny citronové
- 2 l vody
- hrnec, cedník a plátýnko
- Čisté a vyvařené lahve
Postup přípravy
Nejprve si předem převařte připravenou vodu a nechte ji zchladnout na pokojovou teplotu. Poté přidejte nasekanou mátu a na plátky nakrájené citrony. Vše zamíchejte, přiklopte pokličkou a nechte 1 až 2 dny odstát na chladném a temném místě. Následně směs přeceďte přes plátýnko do čisté nádoby. V této fázi dodejte cukr nebo med, kyselinu citronovou a přes plátýnko šťávu z 1 citronu. Pak už nezbývá než sirup naplnit do čistých připravených lahví.
Kdo by neměl konzumovat mátu
Mátu by neměli konzumovat lidé trpící gastroezofageálním refluxem, neboť může uvolňovat svaly dolního jícnového svěrače, což může zhoršit symptomy refluxu, jako je pálení žáhy. Rovněž by se měli konzumace máty vyvarovat lidé s žlučovými kameny, protože máta stimuluje produkci žluči a tím přispívá ke zhoršení stavu. Těhotné ženy by měly být opatrné, protože nadměrná konzumace máty může potenciálně vyvolat děložní kontrakce. Nakonec, u některých lidí může máta způsobit alergické reakce.
Zdroje: www.zahradkarskaporadna.cz, www.casopis-rozmaryna.cz, www.primanapady.cz