Med je nedílnou součástí podzimních a zimních dní. Téměř nikdo z nás nedá dopustit na šálek čaje s citrónem a medem. Nejenže je v tomto počasí dokonalým společníkem, ale také zahřeje a skvěle chutná. Med má samozřejmě za určitých okolností i jiné prospěšné benefity. Chcete vědět jaké?

Med má silné antibakteriální účinky, tudíž si umí poradit s bakteriemi ve vašem těle, proto je tak prospěšný, když například máte angínu a bolí vás v krku. Med váš krk vydezinfikuje a zbaví ho bakterií způsobující nemoc. Med je dále důležitým zdrojem vitamínů skupiny A,C a B.

Med obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek

Také obsahuje vápník, fosfor, hořčík, draslík a v neposlední řadě železo. Také v něm naleznete jednoduché cukry, se kterými si tělo umí poradit mnohem lépe než s klasickým bílým cukrem. Je tedy mnohem zdravější a mnohem méně kalorický.

Jak tedy čaj správně použít, aby neztratil některé ze svých zázračných vlastností? Když dáváme med do čaje, ten by nikdy neměl mít vyšší teplotu než 40 °C. Jinak totiž horko zdravé složky v medu zničí a do těla se jich tak dostane jen minimum, což je škoda.

Jak dávat med do čaje

Teplotu samozřejmě nemusíte měřit teploměrem a čekat, až bude mít čaj přesně 40 °C, ale stačí, když do něj med přidáte těsně předtím, než ho začnete pít. Prostě musí být tak akorát, ani horký, ani vlažný a samozřejmě ani studený.

Důležité je vědět, že pokud vám med zcukernatí a vytvoří se v něm krystalky, není to na škodu. Med se pouze hůře zpracovává a pomaleji rozpouští, tak na to při přípravě čaje myslete. Rychlost krystalizace záleží na poměru glukózy a fruktózy v medu.

Do mikrovlnky nikdy!

Nikdy med nerozehřívejte v mikrovlnné troubě! Při tomto procesu by totiž mohlo dojít k přetažení teploty a vy byste tak prospěšné látky v něm zničili. Dále dbejte na kvalitu medu, rozhodně ho raději berte od prověřeného farmáře než ze supermarketu, mohlo by se totiž stát, že váš med nebude mít s tím pravým vůbec nic společného.

Zdroj: www.magazin.cz, www.ceskatelevize.cz