Obecně platí, že více minerálních látek obsahují medovicové medy. Ovšem v různých druzích medu se – kromě selenu – vyskytují téměř všechny prvky Mendělejevovy soustavy. Netřeba tedy v lékárnách za drahé peníze pořizovat nejrůznější minerální doplňky stravy, vše v dostatečné míře nabízí obyčejný med.

Draslík

V medu je ho největší podíl – tento prvek v lidském těle hlídá hospodaření s vodou. Ztráta draslíku (v důsledku pocení, zvracení, průjmu, či po nadměrném užití léků na odvodnění) se projevuje únavou až bolestí svalů (např. po chřipce). Při dlouhodobějším nedostatku draslíku dochází ke svalovým křečím. Nejznámější jsou noční křeče lýtkových svalů. Pokud lékař vyloučí jiné příčiny (např. vleklý zánět nervů při cukrovce, cévní onemocnění atd.), ve více než polovině případů tyto křeče mizí po podání draslíku. Kritický nedostatek draslíku může dokonce vést až k poruchám srdeční činnosti. Teprve pokud jako zdroj draslíku nestačí med nebo na draslík bohaté potraviny jako banány, čokoláda či kakao, je třeba po poradě s lékařem dodat organismu draslík ve formě léků.

Hořčík

Velice obecně se dá říci, že správná hladina hořčíku v krvi pomáhá udržet optimální hladinu cholesterolu. Hořčík tak má velice úzký vztah k předcházení kornatění tepen a vzniku arteriosklerózy. Pravidlená konzumace medu proto může prospět i v tomto směru.

Železo

Stopové množství tohoto prvku je v medu obsaženo v takové podobě, že je lidským organismem téměř stoprocentně využitelné. Železo je důležitou součástí červených krvinek. „Životnost“ červené krvinky je asi tři týdny, po kterých musí být nahrazena novou – proto by měl být v lidské krvi stále dostatek „stavebního materiálu“. Pokud se železa nedostává, vzniká takzvaná chudokrevnost (anemie). Poměrně často jí trpí dospívající v pubertě, ženy se silným měsíčním krvácením, velmi často provází léčbu nádorových onemocnění ozářením. Pravidelné užívání medu a vitaminových preparátů dokáže v uvedených případech udržet krevní obraz na přijatelných hodnotách.