Blíží se období, kdy čeští včelaři začnou vytáčet med, který jejich pilné včely nanosily během jara do úlů. Tento tekutý zlatý poklad je nejen lahodný, ale také je skutečnou super potravinou s mnoha zdravotními benefity.

Pomáhá při nachlazení, tlumí bolesti hlavy, zlepšuje spánek a podporuje zdraví srdce. Dnes se ale zaměříme na jeho úžasné vlastnosti, které z něj dělají neocenitelného spojence v péči o pleť.

Na video od STORYhubky, jak med pečuje o pleť, se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Med jako přírodní antibiotikum

Med je přirozeně antibakteriální a urychluje hojivé procesy kožních buněk. Dr. Arne Simon z německé bonnské univerzity využívá antibiotické a antiseptické účinky medu při léčbě chronických infikovaných ran na dětském onkologickém oddělení.

Speciální obvazy s přídavkem medu podporují vlhké hojení, díky kterému se rány hojí rychleji a bez jizev. To je jen jeden z mnoha důkazů, že med je skvělým prostředkem pro hojení ran a popálenin. Používá se také při léčbě kožních onemocnění jako pityriasa, tinea, seborea, lupy, plenková dermatitida, lupénka, hemoroidy a anální trhliny.

Med obsahuje fruktózu, glukózu, sacharózu, aminokyseliny, bílkoviny, enzymy, organické kyseliny, minerály (jako draslík, sodík, vápník, hořčík, železo, fosfor, síru, mangan, zinek, měď) a vitamíny (B1, B2, B3, biotin, C, kyselinu pantotenovou).

Díky těmto složkám dokáže med zklidnit podrážděnou pokožku a zmírnit zánětlivé reakce. Tím se stává ideální pro problematickou pleť, která často trpí na záněty a podráždění.

Anti-aging a hydratace

Med je silný antioxidant, který bojuje proti volným radikálům a tím pomáhá pleti udržet mladistvý vzhled a zpomalit tvorbu vrásek. Navíc absorbuje vlhkost ze vzduchu a uzamyká ji v pokožce, což je skvělé pro suchou a drsnou pleť. Pravidelné používání medu tak zajišťuje hydrataci a zvláčnění pokožky, což je klíčem k její jemnosti a pružnosti.

Enzymy obsažené v medu mají schopnost jemně exfoliovat pokožku, odstraňovat odumřelé kožní buňky a podporovat regeneraci. Výsledkem je jemnější a zářivější pleť. Medové masky jsou snadno dostupné a lze je jednoduše připravit doma.

Stačí nanést vrstvu tužšího medu na předem očištěnou pleť, nechat působit 20 minut a poté smýt. Tento rituál opakujte jednou nebo dvakrát týdně pro dosažení nejlepších výsledků.

Med je nejen skvělou potravinou, ale také neocenitelným pomocníkem v péči o pleť. Jeho antibakteriální, hojivé, zklidňující, hydratační, anti-aging a exfoliační vlastnosti z něj činí univerzální prostředek pro všechny typy pleti.

Při pravidelném používání medu si můžete být jisti, že vaše pokožka bude zdravější, mladistvější a zářivější. Pro maximální účinek je důležité vybírat kvalitní med, ideálně přímo od včelařů, kde máte jistotu, že je neředěný a plný prospěšných látek. Vyzkoušejte medové masky a přesvědčte se o jeho zázračných účincích na vlastní kůži.

Související články

Zdroj: www.youtube.com, www.zena-in.cz