Máte rádi sladké? Zkuste nezdravé sladkosti nahradit pravidelnou dávkou medu! Právem se tato potravina nazývá tekutým zlatem, a dokonce se řadí mezi superpotraviny. Med je nejen velice chutný, ale zároveň i zdravý. Dá se říct, že se jedná o univerzální přírodní lék, který vás ochrání před mnoha neduhy. Zkuste si udělat ve vašem denním programu nový zvyk a dejte si malou lžičku večer před spaním. Prozradíme vám, proč je to užitečné.

Chcete se dozvědět o léčivých účincích medu více? Podívejte se na YouTube videu na kanále Mayo Clinic:

Zdroj: Youtube

Med jako přírodní lék pro ženy nad 50

Kromě toho, že byl med vždy využíván jako výborné přírodní sladidlo, již dlouhé generace před námi se tato potravina využívala i k zotavení těla. Med je totiž i podle vědců doslova nabitý prospěšnými látkami a obsahuje užitečné aminokyseliny, enzymy, vitamíny, flavonoidy a minerály. Díky tomu pozitivně ovlivňují celkový chod metabolismu. Med také prospěje mozku, a to díky látce zvané pinocembrin, což je silný antioxidant.

Nejvíce se med používá k urychlení léčby mnohých nachlazení a nemocných dýchacích cest. Prospěje také kvalitě vaší pokožky, podpoří ve správných dávkách hubnutí a navodí vám lépe i pocit spánku. Proč tedy každý večer malou lžičku medu dopřát?

Lepší usínání a kvalitní spánek

Med má uklidňující vlastnosti. Častou příčinu špatného spánku bývá příliš silný pokles hladiny krevního cukru během noci, a právě s tím vám může med dokonale pomoci. Med nejprve zvýší hladiny inzulinu, který stimuluje uvolňování tryptofanu v mozku. Následně se přemění na serotonin, což je hormon odpočinku a dobré nálady.

Díky uvolněnému inzulinu dojde ke stabilizaci hladiny cukru v krvi během noci. Později dojde k tvorbě melatoninu. Tento hormon je zodpovědný jak za kvalitní spánek, tak zároveň podporuje obnovu buněk, regeneraci nervového systému a posiluje imunitní systém.

Správná funkce jater

Pokud je naše tělo ve stavu spánku, játra a mozek se ke správnému fungování domáhají jisté dávky energie. A právě tu získají z medu, který zároveň ovlivňuje játra k produkci hormonů. V medu je ideální poměr fruktózy a glukózy, což játrům právě v noci pro jejich odpovídající funkci naprosto vyhovuje.

Lepší nálada

Pokud si na pravidelný večerní rituál se lžičkou medu zvyknete, čeká vás i mnohem lepší psychické rozpoležení a budete uchráněni před možnými smutky a případnými depresemi. Podílí se na tom obsažená organická sloučenina polyfenol.

Snazší hubnutí

Možná by vás to nenapadlo, ale pravidelná troška medu vám pomůže se správným jídelníčkem a dávkou pohybu i ubývat na váze. Med na noc totiž zrychlí metabolismus a kalorie se budou pálit rychleji. Dokonce organismus dokáže lépe využít veškeré vitaminy a vyhnete se nehezkým tukům v oblasti břicha a stehen.

Související články

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, www.idnes.cz, www.coopclub.cz, www.herbalista.cz