Meduňka zklidňuje a osvěžuje mysl.
Zdroj: Profimedia.cz

Zázračná meduňka: Co udělá s tělem, když vypijete každý den meduňkový čaj?

Meduňka je známá svou jemnou vůní a zklidňujícími účinky. V české přírodě sice neroste, jednoduše si ji ale můžete vypěstovat doma v truhlíku nebo na záhoně. Zatočte s každodenním stresem pomocí lahodného meduňkového čaje.

Meduňka lékařská, (melissa officinalis) přezdívána medunice, medovka nebo včelanka, pochází ze Středomoří. Je to vytrvalá rostlina dorůstající do výšky 70-150 cm. Pyšní se silně aromatickými listy vonícími po citrónu. Kvete jemnými bílými květy od července do srpna. Meduňka obsahuje asi 0,1 % silic (citral, citronelal, citronelol, geraniol, linalol), které jsou její hlavní léčivou složkou, a asi 4 % tříslovin. Dále, a to v menším množství, hořčiny, sliz, flavonoidy a minerální látky.

Bylinky na okenním parapetu: majoránka, rozmarýn a meduňka. Meduňku můžete pěstovat i za oknem. Zdroj: blueeyes / Shutterstock.com

Jak meduňku pěstovat

Voňavá bylinka nevyžaduje téměř žádnou péči. Je to navíc trvalka, která vám vydrží několik let. Sklízet můžete jak listy, tak nať ještě před květem, tedy v období června a začátkem července. Bylinu uchovávejte nejlépe sušenou. Sušte ji ve stínu nebo v sušičce do 40 stupňů Celsia. Skladujte ji v těsnících skleněných nádobách maximálně rok.

Na deprese i nadýmání

Bylinka dokáže zklidnit celý organismus. Uvolňuje křečovité stažení způsobené nervovým vypětím, uklidňuje bušení srdce, dýchací a zažívací orgány. Uvolňuje křeče žaludku a tzv. zaražené větry. Říká se, že šálek nálevu z meduňky oslazený medem nahradí tabletku na spaní. Navíc se může pít denně. Spolu s mateřídouškou také tlumí kašel. „Meduňka také posiluje paměť a tlumí pohlavní dráždivost. Kromě toho se meduňkový čaj podává i těhotným ženám, pomáhá totiž i při tvorbě mléka a má protidávící účinky," popisuje MUDr. Lucie Nováková. „Navíc zlepší i vaši paměť, pomáhá od melancholických stavů a chrání nás i před pocity neklidu, může klidnit i projevy epilepsie," doplňuje lékařka. Každodenní popíjení meduňkového čaje má tak příznivý vliv na celé tělo.

Každodenní popíjení meduňkového čaje má tak příznivý vliv na celé tělo. Každodenní popíjení meduňkového čaje má tak příznivý vliv na celé tělo. Zdroj: Heike Rau/Shutterstock.com

Meduňka - čaj

Čaj mohou pít každý den jak děti, tak dospělí i těhotné ženy. Konzumujte ho nejlépe vlažný. Připravíte si ho snadno. Na dvě porce čaje budete potřebovat 1 polévkovou lžíci sušené meduňky lékařské a půl litru vody. Vezměte si konvičku, nasypejte do ní bylinku a přelijte ji vařící vodou. Konvičku zakryjte poklicí, aby nevyprchala silice. Nálev louhujte 10 minut a poté ho sceďte. Čaj můžete osladit medem nebo si do něj přidat citrón.

Zdroj:

www.mojezdravi.cz, www.bylinkyprovsechny.cz, www.mojemedicina.cz

Akční letáky