Kapary z poupat medvědího česneku jsou zdravou lahůdkou například na chlebíčky.
Zdroj: Profimedia

Falešné kapary z poupat medvědího česneku: Lepší než pravé - zdravotní zázrak

Sezona medvědího česneku je v plném proudu, využijte konec jeho krátké sezóny a připravte si lahůdku a v podobě kapary z jeho dosud nerozvitých květů. Jsou doslova nabité zdravím.

Během jarního období čiší příroda novým životem, zazelená se a nabízí náruč plnou zdravých rostlin. Jednou z nich je medvědí česnek, který má stejnou chuť jako klasický česnek, jen o trochu jemnější a může být vhodný pro všechny, kteří silně aromatický česnek právě nemusí. Dokonce je prý léčivější a říká se, že své jméno získal podle toho, že ho s gustem vyhledávají medvědi po dlouhém zimním spánku, aby je pročistil a dodal energii. 

Zdravotní bomba

Z medvědího česneku lidé většinou zpracovávají zelené listy, konzumují se buď čerstvé, anebo se tepelně upravují, podobně jako špenát. Ideální je připravit si z nich pesto, které můžete po určitý čas skladovat v lednici, jeho využití je mnohostranné. Medvědí česnek má tolik pozitivních účinků na naše zdraví, že by trvalo hodně dlouho popsat všechny. Působí blahodárně na trávicí trakt a všechny neduhy s ním spojené, pomůže při vysokém tlaku a problémech s dýcháním. Pročišťuje ledviny a močové cesty, zbaví vás vyrážek a lišejů. Je skvělý pro omlazovací kúry i chronická onemocnění kůže.

Medvedí česnek sbírejte s rozvahou

Kromě listů můžete sbírat a zpracovávat i jeho poupata, pokud se vám je v přírodě podaří najít, neváhejte. Myslete však při sběru na to, abyste sbírali z každé rostlinky jen několik poupat a některá nechali dozrát. Totéž platí u listů. Pokud si „své" česnekové místečko v přírodě vypleníte, příští rok už byste se tohoto jarního zdravotního zázraku tamtéž nemuseli vůbec dočkat.

Naložte do sklenice a zavařte. Zdroj: Shutterstock
Kapary z poupat medvědího česneku

Suroviny:

  • 500 g poupat medvědího česneku
  • 50 g soli
  • 200 ml octa
  • 1 lžíce cukru

Postup:

  • Poupata omyjte a nechte v cedníku okapat. Poté je smíchejte se solí a dejte do lednice uležet na minimálně 12 hodin.
  • Následně je nasypte do sklenic a zalijte teplým nálevem z octa, cukru a 500 ml vody. Sklenice dobře uzavřete a sterilizuje při 90 °C asi 10 minut.
  • Skladujte v chladu a suchu. Využívají se v teplé kuchyni na pizzu, těstoviny, hodí se k masům či rybám. Ve studené kuchyni se dávají na jednohubky a chlebíčky, do salátů či pomazánek.

Zdroje: bylinkyprovsechny.czTopRecepty.cz

Akční letáky