Dopřávejte si celé léto pravidelně melouny. Jedná se totiž o superpotravinu, která je pro náš organismus značně prospěšná. Melouny obsahují až 95 % vody a zbytek je kombinace dalších cenných složek, které mají fantastický vliv na naše zdraví.

Navíc jsou nízkokalorické a jejich konzumace je vhodná i při redukčních dietách nebo čistících, detoxikačních kúrách.

Chcete znát všechny pozitivní účinky melounu na naše zdraví? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Martina Štraubová (Maty):

Zdroj: Youtube

Oblíbené letní ovoce

Melouny jsou oblíbené nejen mezi dětmi, ale s radostí si na nich pochutnávají i dospělí. Během teplých letních dní jsou ideálním prostředkem pro zdravý způsob uhašení žízně. A navíc báječně chutnají a jejich sladká šťáva je neodolatelná. Jaké přednosti má meloun pro naše zdraví?

Chrání cévy a reguluje tlak

Pokud chcete předcházet nepříjemným chorobám jako je například mozková mrtvice nebo srdeční infarkt, je nutné si hlídat kromě zdravé životosprávy i tělesný tlak. Jestliže patříte mezi jedince, kteří ho mají vyšší, je pro vás konzumace melounu ideálním řešením, jak ho snížit.

Je v něm totiž poměrně vysoké množství aminokyseliny zvané citrulin. V našem těle se mění na aminokyselinu arginin, která pozitivně působí na rozšiřování cév. Stejně tak zlepšuje cirkulaci krve, čímž se vyvažuje škodlivé zvýšení krevního tlaku.

Posilovač imunity

Meloun obsahuje červené rostlinné barvivo lykopen. Jedná se zároveň o silný antioxidant, který nejenže chrání naše buňky, tkáně a orgány, ale pomáhá také snižovat hladinu cholesterolu v krvi a celkově posiluje imunitu. V kombinaci s vitamínem C má navíc skvělé protizánětlivé účinky, a dokonce prospívá zdraví mozku a pomáhá oddálit nástup a rozvoj nebezpečné Alzheimerovy choroby. 

Krásná a zdravá pokožka

Díky značnému obsahu vitamínů A a C se jeho pravidelná konzumace odráží i na stavu pokožky. Lykopen ji ochraňuje před poškozením slunečním zářením.

Jezte i jadérka

Nevyhazujte z melounu jadérka, ale raději je jezte. Transportují totiž esenciální aminokyseliny, například tryptofan a glutaminové kyseliny.

Obsažený lizin podporuje lepší vstřebávání vápníku v těle a je důlěžitý při tvorbě kolagenu a vazivových tkání. A arginin ochraňuje zlepšuje nejen činnost kardiovaskulárního systému, ale i sexuální kondici.

Související články

Zdroje: www.news.okstate.edu, www.kupi.cz, www.toprecepty.,cz