Potýkáte se s obdobím menopauzy neboli klimakteria? Tak to jistě znáte stavy, kdy vám nálada lítá jako na houpačce, jste unavené a přepadají vás návaly horka a pocení. S těmito ženskými problémy vám výborně pomohou přírodní esenciální oleje. Jejich vůně má totiž blahodárné účinky.

Chcete se dozvědět o účincích esenciálních olejů v období menopauzy více? Podívejte se na tomto YouTube videu na kanálu WXYZ-TV Detroit/Channel 7:

Zdroj: Youtube

Menopauza

Jedná se o několikaleté období, ve kterém dochází ke snižování hladiny ženského hormonu estrogenu a postupně klesá funkce vaječníků až do jejího vymizení. Dochází k hormonálním změnám, které ovlivňují celý organismus a jeho systém. Obtíže spojené s obdobím klimakteria se často projevují podrážděností, nespavostí, úbytkem energie, náladovostí, bolestí zad, sníženým libidem, sklonem k osteoporóze a přibýváním na váze. Až 70 % žen trpí na nepříjemné návaly horka nebo nočního pocení.

Esenciální oleje

V tomto období vám mohou velice prospět esenciální oleje, kterými si můžete pravidelně provonět domov. „Jde o těkavé vonné esence, které pronikají do lidského těla skrze čich a pokožku a mají na organismus blahodárné účinky. Jejich koncentrovaná síla působí celostně na několika úrovních – na tělo, mysl a emoce,“ říká Petra Kaiserová, produktová specialistka firmy Nobilis Tilia. Vonné oleje ovlivňují pozitivním způsobem náladu, povzbuzují sebevědomí a celkově zmírňují veškeré projevy menopauzy.

Sólo i mix

Dle vašeho úsudku můžete zvolit jednotlivé vůně, ale současný trh nabízí i mixy, které jsou speciálně namíchané pro ženy v této fázi života.

Jak oleje používat

 „Využijte je klasicky jako oleje do aromalampy či difuzéru nebo si je nařeďte do rostlinného oleje a potírejte si v případě potřeby podbřišek či bedra pro uvolnění a úlevu,“ doporučuje Petra Kaiserová. Stejně tak si můžete nechat nádobu s olejem v kanceláři na stole, kde vám bude během dne také nápomocná. A které olejíčky jsou nejvhodnější?

Šalvěj

Tato bylinka je na menopauzu jako dělaná. Její dřevitá vůně dokáže tišit bolesti a snižuje průvodní projevy klimakteria. Šalvěj je dokonalé přírodní antidepresivum. Už staří Římané ji nazývali herba sacra neboli svatá rostlina.

Geránie

Jedná se o svěží a lehce nasládlou květinovou vůni, která dodá energii. Výborně zmírňuje příznaky menopauzy, a to díky harmonizaci hormonální hladiny. Zbaví vás bolestí, křečí i špatných nálad.

Majoránka

Tento esenciální olej má úžasné zklidňující účinky a napomáhá snižovat psychické napětí i vysoký krevní tlak. Kromě toho majoránka perfektně funguje i na dýchací a žaludeční potíže.

Bergamot

Aroma tohoto oleje dokáže rychle navodit psychickou pohodu, zmírňuje příznaky stresu a odbourává podrážděnost.

Související články

Zdroje: www.prozeny.cz, www.kouzlovuni.cz, www.zdrave.cz