Slovo menopauza označuje ukončení menstruace a většina žen jí projde na přelomu čtyřicítky a padesátky. Někdy proběhne rychle a bez potíží, častěji však toto období trvá několik let.

Během této doby se postupně snižuje produkce estrogenů, což s sebou nese nepříjemné obtíže: návaly horka, poruchy spánku, kolísání nálad, deprese, noční pocení, suchou pokožku, bolesti hlavy, ztrátu sexuální touhy a další. Kromě těchto vnějších projevů probíhají v ženském organismu mnohem nebezpečnější, neviditelné změny, které vedou ke zvýšení rizika osteoporózy a srdečněcévních chorob.

Změňte jídelníček

Lékařské studie prokázaly, že doprovodné příznaky hormonálních změn v menopauze jsou mnohem méně časté například u Asiatek a příslušnic dalších kultur, které se živí převážně vegetariánsky a jedí hodně luštěnin. Ty totiž mají díky v nich obsaženým fytoestrogenům podobný, byť slabší účinek jako estrogeny. Navíc mají jednu unikátní vlastnost: dokážou snižovat příliš vysokou hladinu přirozených estrogenů. Vysoká produkce estrogenů je totiž spojována s vyšším rizikem vzniku určitých druhů rakoviny - především rakoviny prsu. Jinak řečeno: pokud má žena hladinu přirozených estrogenů vysokou, fytoestrogeny zátěž snižují. Má-li žena estrogenů nedostatek (typicky v menopauze), fytoestrogeny jej do značné míry dokážou nahradit.

Určitě tedy neuškodí, pokud do svého jídelníčku pravidelně zařadíme jídla z luštěnin, předvším ze sóji. Jeden šálek sójových bobů (asi 200 g) poskytne asi 300 mg nejdůležitějšího typu fytoestrogenů, izoflavonů. Toto množství odpovídá přibližně jedné tabletě obvyklého hormonálního přípravku, který se podává při tzv. hormonální substituční terapii. Dostatečné množství izoflavonů obsahuje většina luštěnin, proto bychom si je měli dopřávat co nejčastěji a střídat různé druhy.

Pomoc z přírody

Kromě vhodné stravy dokáže mnohé klimakterické potíže zmírnit řada bylinek:

  • Ploštičník větevnatý (Cimicifuga racemosa) obsahuje fytoestrogeny, které pomáhají zmírnit především návaly horka a suchost pochvy podobně jako průmyslově vyráběný estrogen.
  • Drmek obecný (Vitex agnus-castus) vyrovnává hladinu ženských pohlavních hormonů a je zvláště účinný během hormonálních změn v období menopauzy.
  • Andělika čínská (Angelica sinensis) se po staletí využívá v lidovém léčitelství jako posilující bylina pro ženy. Podle dlouhodobých zkušeností pomáhá ženám projít snáze menopauzou, protože ulevuje od návalů horka.
  • Jetel luční (Trifolium pratense) obsahuje velké množství izoflavonů a ve spojení se lněným semínkem a sójou prokazatelně zvyšuje hladinu estrogenů.
  • Jahodník (Fragaria) se vyskytuje v různých druzích a odrůdách a patří k potravinám s vysokým obsahem boru. Tento prvek zvyšuje hormonální aktivitu estrogenů - pouhé tři miligramy boru mohou hladinu estrogenu v krvi zdvojnásobit! K potravinám s nejvyšším obsahem boru patří jahody, broskve, zelí, rajčata, pampeliška, jablka, chřest, fíky, mák, brokolice, hrušky, třešně, řepa, meruňky, rybíz, petržel a kopr.
  • Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra) obsahuje fytoestrogen glycyrizin, který působí stejně jako izoflavony v sóji: tedy snižuje hladinu estrogenu u žen, když ji mají příliš vysokou, a zvyšuje jejich hladinu, je-li příliš nízká. Lékořici a výtažky z ní bychom měli ovšem užívat v rozumném množství. Dlouhodobé požívání nebo užívání velkého množství najednou může vyvolat bolesti hlavy, zadržování sodíku a vody, nadměrný úbytek draslíku a vysoký krevní tlak.

(Zdroj: James A. Duke – Zelená lékárna)