Pokud se rozhodneme užívat bylinky, měli bychom znát i jejich možné vedlejší účinky.
Zdroj: Iakov Filimonov / Shutterstock.com

Bylinky, které pomohou zmírnit menstruační bolesti

Bolesti, které někdy provázejí ženský cyklus, mohou být hodně nepříjemné. Ale není třeba hned sahat po lécích. Poohlédnout se můžeme po vhodných bylinkách. Někomu vyhovuje určitý druh bylinek, jiní dávají přednost ozkoušeným směsím.

Bylinky můžeme koupit již sušené v lékárně či specializované prodejně bylin, kde nám s jejich výběrem poradí odborníci. Některé druhy rostou velmi hojně a tak si je velmi snadno nasbíráme a nasušíme vlastními silami. Sbíráme vždy jen rostliny kvalitní a tam, kde nejsou znečištěné.

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) je vytrvalá bylina 10-30 cm vysoká, s drobnými žlutozelenými květy a dlanitě laločnatými listy. Od května do srpna se sbírají kvetoucí lodyhy. Při silné a bolestivé menstruaci se doporučují dva šálky záparu denně v druhé polovině cyklu.

Hluchavka bílá (Lamium album) – vytrvalá bylina 20-40 cm vysoká s bílými pyskatými květy. Kvete od května do října. Pro léčivé účely se sbírají květní koruny bez kalichů. Sběr této bylinky představuje zkoušku trpělivosti sběračů – sesýchají v poměru 8:1. Náročné je i sušení – pokud se květy pomačkají, snadno dochází k jejich hnědnutí. Při menstruačních poruchách se doporučuje hluchavkový čaj. 2 lžičky sušených květů zalijeme v šálku vřící vodou. Necháme 15 minut pařit. V průběhu dne pijeme 2 šálky tohoto čaje.

Řebříček obecný (Achillea millefolium) – vytrvalá, 30-60 cm vysoká bylina, kvete od června do října, obvykle bíle. Sbírá se kvetoucí nať (Herba millefolii), nebo květní úbory před rozkvětem (Flos millefolii). Nať řebříčku se v lidovém léčitelství užívala jako součást čajové směsi (odvaru) na zmírnění menstruačních obtíží. K nati řebříčku se přidávala nať kontryhele, kokošky pastuší tobolky a truskavce (každé bylinky 1 díl, 3 lžičky směsi na ¼ vody). Krátce povaříme, přecedíme a popíjíme chladný čaj – 2 šálky denně.

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) – listy sbíráme před rozkvětem. Šalvějové listy jsou bohaté na silici, obsahují třísloviny a pryskyřice.

Není na světě bylina…

Ne nadarmo se říká, že „Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“ V lidovém léčitelství se ke zmírnění projevů menstruace používala i celá řada dalších bylin, které jsem vám na webu iReceptar již představili - například černucha, mochna nátržník, kopretina řimbaba, měsíček lékařský, heřmánek, routa vonná.

Ať už se rozhodnete bylinky zakoupit či nasbírat a usušit, vždy je dávkujte velmi opatrně a ověřte si, zda jejich užívání nemůže negativně působit na vaše zdraví. Mějte zároveň na paměti, že účinek bylin může být individuální – například užívání čaje z kontryhele může u některých žen vést i k prodloužení menstruačního cyklu.

Akční letáky