Teploměr potřebujeme občas všichni. Není proto divu, že tvoří základ rodinné lékárničky. Jenže nedávno přišli odborníci s názorem, že spousta lidí si měří teplotu špatně. Výsledkem jsou zkreslená fakta, která mohou ovlivňovat následnou léčbu. Jak tedy používat teploměr, abyste se dozvěděli skutečnou tělesnou teplotu?

Zásada první je koupit si ten správný teploměr. Při výběru přístroje zavžujte tato fakta: Kdo ho bude nejvíce používat? Jak často a na jakém místě se bude z něj měřit? Některé teploměry jsou totiž vhodné pro dospělé a jiné zase neměří přesně. Co všechno můžete od teploměrů očekávat?

Skleněný teploměr

Výhody: Je levný a má poměrně dlouhou životnost. Nevýhody: Jde o poměrně křehkou věc, takže se může kdykoliv rozbýt. Navíc doba měření je delší než u jiných přístrojů, tedy 5 – 10 minut. Náplň současných skleněných teploměrů je tvořena galiem nebo směsí india a cínu. Bohužel často se stává, že se hůř sklepávají a používání není tak komfortní. Primárně se ale hodí spíše pro dospělé.

Digitální teploměr

Výhody: Za 6 – 40 sekund s ním naměříte teplotu nejen v podpaží, ale také v ústech či konečníku. Je odolný vůči rozbití a výsledek většinou hlásí zvukovou stopou. Některé digitální teploměry evidují v paměři i předešlé výsledky měření. Nevýhody: Přístroj má většinou v sobě integrovanou baterii. S jejím vybitím jeho použitelnost končí. U některých digitálních teploměrů je malý displej, což může dělat problémy hlavně seniorům.

Proužkový teploměr

Výhody: Je většinou určený k jednorázovému použití. Přikládá se na čelo, pod jazyk či do podpaží. Proužkový teploměr se jednoduše ovládá, je dobře přenosný a skladný. Nevýhody: Většinou nemá přesné výsledky měření. Vyhodnotí jen orientační teplotu.

Infračervený teploměr

Výhody: Měří teplotu super rychle – na čele to trvá jen 1 sekundu, v uchu 3 sekundy. Pracuje bezkontaktně, takže je hygienický a má vysokou životnost baterií.
Nevýhody: Je velmi citlivý, takže si při měření musíte dávat pozor i na vedlejší faktory, jako je třeba otevřené okno. I tahle drobnost může výsledky výrazně zkreslit.

Mapujte tělesnou teplotu a její odchylky

Normální tělesná teplota se pohybuje kolem 36,5 °C. Vyšší bývá uvnitř těla a směrem k povrchu klesá. Proto pokud měříte teplotu v ústech, uších nebo konečníku, vždycky naměříte víc, než kdybyste si dali teploměr do podpaží. Výsledky měření ale ovlivňují i další faktory – denní doba nebo u žen i menstruační cyklus. Proto je potřeba počítat s odchylkami kolem 1 ⁰C.

Měřte teplotu na jednom místě

Teplotu byste měli měřit vždycky na jednom stejném místě. Pokud jde o podpaží, mělo by být suché a teploměr vsunut šikmo, aby v něm neklouzal. Nicméně podle lékařů bývají i tak výsledky takového měření často nepřesné. Daleko lepší je naměřit si teplotu v uchu. Tato metoda je ale vhodná jen pro dospělé a děti od dvou let. Na menší jedince nefunguje.

Související články

Zdroje: www.aazdravi.cz, www.benu.cz