Zdroje: www.rehabilitace.info, www.eureko.cz

Míčkování při dýchacích obtížích

Metoda míčkování je čistě české fyzioterapeutické cvičení nebo spíš jemné masírování těla molitanovými míčky, které však není dobře známé. Přitom právě všem nezdravotníkům a rodičům dětí s astmatem, dýchacími obtížemi i zahleněním může významně napomoci. Touto nenásilnou a příjemnou metodou může dospělý člověk masírovat dítě nebo jiného dospělého a ulevit jim při obtížích.

Takové míčky není těžké koupit a koulení zvládne každý. V tomto kratičkém příspěvku uvidíte, kudy je třeba míček vést.

Zdroj: Youtube

Je míčkování zázrak na počkání?

I když se může zdát, že vytírání - čili tažení míčku po kůži či koulení - je jen takové ledabylé a kopírující kostru, není tomu tak. Masáž míčky se zaměřuje nejen na svalstvo, ale i na akupresurní body.

Pokud by vás míčkování zajímalo, zapište se do kurzu, kde vás vyškolí zkušený lektor. Aby bylo masírování účinné, je nutné pravidelné opakování a vytrvání. Při akutních obtížích se doporučuje každodenní praktikování míčkování několik měsíců až třičtvrtě roku. Případně stačí dvakrát týdně v době, kdy už se stav upravil, pacient se cítí lépe a netrpí jíž závažnými obtížemi.

Komu míčkování pomáhá

Tento způsob terapie je určený především malým astmatikům, nicméně stejně tak je možné používat jej při infekčních onemocněních dolních cest dýchacích, hlasivek a hrtanu. Míčkování totiž uvolňuje svalstvo, napomáhá uvolnění hlenů a tím i dýchání. Při zánětu horních cest dýchacích je možné provádět míčkování i na obličeji.

Uvolnění svalů napomáhá také správnému držení těla, což je častý problém u dětí i dospělých.

V případě zájmu o tuto metodu vyhledejte kurzy míčkování školenými lektory, kteří metodu míčkování fyzioterapeutky Zdeny Jebavé smějí provozovat. Metoda sice byla určena dětem, ale je vhodná pro všechny věkové skupiny od novorozenců až po seniory. Kromě samotného kurzu není třeba nákup žádných speciálních pomůcek. K masáži se používají molitanové míčky o různé velikosti.

Související články