Bříza bělokorá (Betula pendula) je odolný a houževnatý, až 25 m vysoký strom, který výborně zpevňuje svahy a odhodlaně roste na každém typu půdy. Udrží se i na místech, kde by jiné stromy nerostly. Je hojný na sušších půdách celé Evropy, snáší i drsné klimatické podmínky.

Ve smrkových monokulturách, kde jde pouze o produkci dřeva, i na jejich okrajích, byla bříza často kácena jako plevel, ale naštěstí se vymýtit nikdy zcela nedala. Bříza je nejen krásným a odolným stromem, ale i léčivou rostlinou. Přesněji její mladé, svěže zelené jarní lístky.

Bříza pročišťuje ledviny, prospívá vlasům i trávení

Březové listy, velmi hojné a zjara všude dostupné, jsou důležitou součástí léčivých urologických směsí. Výrazně totiž podporují vylučování moči, aniž by přitom dráždily ledviny, což je při léčení zánětů močových cest i onemocnění ledvin velice důležité – samozřejmě spolu s dostatečným přísunem tekutin.

  • Březové listy mají dezinfekční účinky.
  • Užívají se i při revmatismu, neboť podporují vylučování solí – ať již užívané vnitřně nebo v koupeli.
  • Celkově podporují metabolismus, což je přínosné například při jarních očistných kůrách.
  • Koupele prokrvují pokožku a zlepšují její stav, extrakty z mladého březového listí jsou i součástí krémů proti celulitidě.
  • Březové pupeny zajišťují lepší vylučování žluče.
  • Míza podporuje růst vlasů – ovšem navrtávat kmeny, na rozdíl od sbírání listí, je zakázáno. I čerstvý pařez nám ještě může trochu mízy darovat. Vlasům a vlasové pokožce prospěje i odvar z mladých lístků, který poslouží jako kondicionér - vlasy budou zdravé a lesklé.
  • Průmyslově se k léčebným účelům využívají i další části břízy – z kůry a dřeva se připravuje dehet, prospěšný při kožních chorobách.

Kdy lístky sbírat?

Březové lístky je třeba otrhávat mladé, do dvou měsíců po rozvití (obvykle v dubnu až květnu), kdy mají nejvíce účinných látek, které do nich probouzející se strom napumpoval. U starších listů se léčivý potenciál výrazně snižuje.

Mladé listy obsahují až 5 % silic, velké množství saponinů, flavonové glykosidy, třísloviny, pryskyřice, minerální látky, fytoncidní látky s antibiotickým účinkem.

Jak připravit březový čaj

Polévkové lžíci čerstvých či sušených řezaných listů zalijeme šálkem vroucí vody a pod pokličkou ponecháme deset minut vyluhovat. Šálek čerstvého nálevu popíjíme jednou až třikrát denně.

Účinek na močové cesty zvýšíme, podobně jako u dalších léčivek pro urologické směsi, přidáním na špičku nože jedlé sody. Do směsí s dalšími rostlinami, účinnými při chorobách močových cest, jsou březové listy velmi vhodné.

Do koupele můžeme přidat jeden až dva litry silnějšího odvaru z březových listů.