Čerstvé mladé lusky fazolí jsou na zahrádkách pěstovány častěji, než fazole na suchá zrna. Jsou opravdu skvělou kulinářskou surovinou, chutnou a zdravou zároveň a lze je připravit na řadu rozmanitých způsobů. Mohou být zelené,a le i žluté či fialové. Zajímavým mezistupněm mezi zelenými lusky a zralými semeny jsou flageolette — fazole pro sklizeň semen ve voskové zralosti. Připravují se podobně, jako lusky.

Fazole pro zdraví

Syrová fazolová zrna, obzvláště ta červená na povrchu, obsahují toxicky působící phytoheamoglutinin, který může způsobit zažívací problémy. Varem se však rozkládá a desetiminutové povaření fazolí bezpečně stačí k jeho odstranění.

Fazole obsahují významný podíl bílkovin, vitaminy A, B, C, vápník, fosfor i železo.

Vápník je nutný pro zdravý vývoj kostí a jeho potřeba je obzvláště vysoká u dětí ve vývoji. Nejdůležitějším zdrojem tohoto prvku je mléko, fazole ovšem mohou být zdrojem rovnocenným, ocení je především rodiče dětí s alergií na mléčnou laktózu.

Fazole jsou ceněny i pro vysoký obsah vlákniny. Nerozpustná vláknina usnadňuje zažívání, ta rozpustná zase snižuje obsah cukru a cholesterolu v krvi.

Významný je i velký podíl bílkovin. Právě bílkoviny se při trávení rozkládají na aminokyseliny, které jsou stavebními cihličkami buněk.

Fazole jsou významným zdrojem kyseliny listové, která je potřebná pro zdravý růst buněk, podporuje krvetvorbu – vývoj červených krvinek – a je důležitá pro zdravý vývoj plodu v těhotenství.

Grilované fazolky ve slanině

Potřebujeme

  • 500 g zelených fazolí
  • 8 plátků slaniny
  • sůl a pepř
  • alobal

Jak na to

  1. Fazole vsypeme do vařící vody, lehce osolíme, opepříme a vaříme do změknutí.
  2. Poté je ve svazcích vložíme na připravené plátky slaniny a pevně je zarolujeme.
  3. Každou roličku položíme na kousek alobalu a grilujeme tak dlouho, dokud slanina není křupavá.