Zdroje: prozeny.cz, vesmir.cz, plnezdravi.cz

I když se někteří milovníci kávy pozastavují nad tím, když si do ní někdo přidá mléko, jde o natolik zažitou praktiku, která běžného člověka nijak nerozhodí. Situace je ale jiná v případě čaje. Horký čaj s mlékem se totiž ve většině koutů světa setkává s odporem. Výjimkou je snad jen Velká Británie a její kolonie, kde je tento nápoj neuvěřitelně oblíbený.

Kde se vzal čaj s mlékem

O tom, koho jako prvního napadlo do čaje přidat mléko, se dodnes vedou diskuze. Jedna z teorií, ke které se mnozí přiklánějí, hovoří o tom, že se čaj s mlékem podával již v 17. století. Tehdy spousta lidí neměla peníze na nákup drahých porcelánových hrníčků, a tak oblíbený nápoj popíjeli z šálků vyrobených z lehkého a jemného materiálu, jež porcelán jen připomínal. Problémem bylo, že častokrát materiál po nalití horké tekutiny praskal, a proto do šálků lidé nejdříve nalévali studené mléko, aby předešli teplotnímu šoku napodobeniny porcelánu.

Čaj s mlékem a jeho vliv na zdraví

Černý čaj mnozí nejčastěji popíjejí s citronem a cukrem, případně medem. Jeho pravidelné konzumace ovšem vede k tomu, že se v lidském organismu po jeho vypití na určitou dobu sníží absorbce železa z přijaté potravy. Za to může látka zvaná tanin, která je v čaji obsažena. Pokud ale do čaje přidáme trochu mléka, mléčná bílkovina na sebe tanin naváže a pro tělo bude mnohem snazší správně absorbovat všechny důležité živiny.

O černém čaji je známo, že funguje skvěle u osob, které trpí průjmem. U zdravých jedinců však kvůli obsaženým látkám může způsobovat zácpu. Když do něj ale přidáte mléko, tuto schopnost čaje zcela potlačíte a ani při větší konzumaci nápoje se zácpa nedostaví.

Mléko v čaji napomáhá hubnutí

Další pozitivní účinek čaje s mlékem ocení pak také ti, kdo se snaží shodit nějaký ten kilogram váhy navíc. Dopřejete-li si totiž k vyvážené snídani namísto kávy šálek čaje s mlékem, nápoj napomůže delšímu pocitu zasycení. Nebude vás tak brzy trápit hlad nebo chuť na nějaký pamlsek. Můžete si jej dopřát i před snídaní, díky čemuž předejdete případnému přejídání.

Čaj s mlékem je zkrátka zázrak, který má na lidské tělo spoustu blahodárných účinků. Podle některých studií navíc napomáhá předcházet stresu. Šálek tohoto lahodného nápoje by si tak denně měl dopřát každý. Navíc čaj s mlékem skvěle chutná a má delikátní jemnou chuť. A narozdíl od popíjení klasického černého čaje tolik nebarví zuby.