Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, bylinkyprovsechny.cz

Asijská mochna jako amulet

Tahle nenápadná kytka pochází z mírného pásma Asie, ale nyní ji nejdete také v Austrálii i vzdálenějším Novém Zélandu. Husinka, husí mošnička nebo také vábnička měla nejen spoustu jmen, ale také celou řadou využití a v minulosti se dokonce věřilo v její kouzelnou moc.

Kořen vykopaný za rozbřesku na svatého Jana byl používaný jako amulet a majiteli pomáhal nejen k důvtipu a výřečnosti, ale také v lásce. Ti, kteří neprahli po lásce, ale po penězích, mohli list mochny dávat mezi své zboží na trhu, protože se věřilo, že přiláká nákupčí.

Mochna husí: Plevel nebo léčivka?

Vraťme se ale k tomu, jak vám mochna může skutečně prospět. Jako všechny rostliny, které nejsou vyloženě jedovaté, je i tenhle odolný plevel bylinkou, která vám může pomoci. Mochna husí nemusí být jen dotěrným, stále se objevujícím porostem v trávě, ale potřebnou bylinkou, která vám podle vědců pomůže třeba při zánětu žaludku nebo střev. Dokáže toho ale mnohem víc.

Mochna husí má svůj přídomek právě díky tomu, že se často husám a dalším domácím užitkovým zvířatům dává do krmiva. Velmi chutná také prasátkům a jistě trocha zeleně potěší i další. Pro potřeby nás lidí je možné mochnu užívat vnitřně i zevně, a protože jí bývá všude dost, rozhodně byste měli vědět, co s ní můžete podniknout.

Pokud si nejste jistí tím, jak tahle rostlina vypadá, podívejte se na toto video z kanálu „jaromírhodan“ kde vám ji autor vizuálně přiblíží:

Zdroj: Youtube

Proč užívat mochnu

Mochna husí se užívá při problémech s trávením. Bylinka je vhodná jak při běžných obtížích, tak při krvácivých průjmech, zánětech střev a žaludku či křečích. Díky tomu, že přímo podporuje tvorbu žluči, významně napomáhá trávení. Toho, že ulevuje od křečí, je možné využít také při bolestivé menstruaci, kterou křeče také často provázejí.

Při bolesti zubů a zánětech v dutině ústní se doporučuje odvar z mochny kloktat. Odvary i tinktury lze využít i zevně na mnohé obtíže. Mochna napomáhá zúžení příliš roztažených cévek v obličeji, ale také ji lze použít při zánětech očí, kožních hnisavých zánětech nebo bolesti svalstva.

Související články