Mrkvová dieta je skvělá v každém věku.
Zdroj: Profimedia

Mrkvová dieta pro lidi nad padesát: Zdravá a bez hladovění

Jak zlepšit trávení na jaře a nastartovat tak hubnutí? Pokud jste si položili stejnou otázku, jste ve správný čas na správné stránce. Nejlepší je jíst to nejčerstvější, co v přírodě nebo na vašem záhonku či skleníku vyrostlo. 

Za chvíli to může být i šťavnatá a sladká jarní mrkvička. Pokud se ještě nevyklubala na vaší zahradě, dejte prozatím přednost úrodě nejbližšího farmáře. První jarní mrkev je totiž plná vitamínů, minerálů, je doslova nabitá energií, kterou načerpala z kypré a zdravé zeminy. A nejen to. Mrkev vám může pomoci shodit přebytečná kila. 

Vláknina zasytí

Mrkev je totiž plná rozpustné i nerozpustné vlákniny, která vás na dlouhou dobu zasytí, takže nebudete mít nutkání neustále něco uzobávat a pojídat. Nastartuje se vám trávení, které pomáhá v hubnutí. Mrkev má málo kalorií a je zároveň plná vody, je sice sladká, ale sacharidy tvoří pouze 10% objemu. Patří tedy mezi potraviny s nízkým glykemickým indexem, které nezvyšují hladinu cukru v krvi. Kromě toho draslík obsažený v mrkvi pozitivně reguluje krevní tlak, zlepšuje průtok krve v cévách. Je také všeobecně známo, že  pravidelná konzumace mrkve zlepšuje zrak a nezanedbatelný je i vysoký obsah karotenu.

Mrkvovou šťávu kombinujte s citronem, olivovým olejem i bylinkami. Mrkvovou šťávu kombinujte s citronem, olivovým olejem i bylinkami. Zdroj: Profimedia

Mrkvová šťáva

Mrkvičku můžete buď chroupat čerstvou, ale pro hubnutí je báječná i čerstvá mrkvová šťáva. Ovšem pozor, nekupujte ji v krabici v supermarketu, taková šťáva by mohla mít spíše opačný efekt. Mrkvovou šťávu si připravte sami doma pomocí kvalitního odšťavňovače, do šťávy pak nakapejte i trochu citronové šťávy. Mrkev je skvělá jako smoothie, nebo si z ní připravte pyré či ji poduste. Úplně nejlepší je zkombinovat ji s nějakým zdravým tukem - v salátu ji zakápněte olivovým olejem, ve smoothie rozmixujte s trochou jogurtu. 

Pořiďte si kvalitní odšťavňovač. Domácí mrkvová šťáva je skvělý tukožrout. Zdroj: Profimedia

Všeho s mírou

Během mrkvové diety pijte hodně vody a držte ji maximálně dva týdny. I když má tato zelenina spoustu blahodárných látek, při dlouhodobé a nadměrné konzumaci hrozí předávkování betakarotenem a zatížení jater. Vždy platí všeho s mírou, a to i u mrkvové diety.

Zdroje:pestujme.czZdraviZone.cz

Akční letáky