Za chvíli to může být i šťavnatá a sladká jarní mrkvička. Pokud se ještě nevyklubala na vaší zahradě, dejte prozatím přednost úrodě nejbližšího farmáře. První jarní mrkev je totiž plná vitamínů, minerálů, je doslova nabitá energií, kterou načerpala z kypré a zdravé zeminy. A nejen to. Mrkev vám může pomoci shodit přebytečná kila.

Vláknina zasytí

Mrkev je totiž plná rozpustné i nerozpustné vlákniny, která vás na dlouhou dobu zasytí, takže nebudete mít nutkání neustále něco uzobávat a pojídat. Nastartuje se vám trávení, které pomáhá v hubnutí. Mrkev má málo kalorií a je zároveň plná vody, je sice sladká, ale sacharidy tvoří pouze 10% objemu. Patří tedy mezi potraviny s nízkým glykemickým indexem, které nezvyšují hladinu cukru v krvi. Kromě toho draslík obsažený v mrkvi pozitivně reguluje krevní tlak, zlepšuje průtok krve v cévách. Je také všeobecně známo, že pravidelná konzumace mrkve zlepšuje zrak a nezanedbatelný je i vysoký obsah karotenu.

Mrkvová šťáva

Mrkvičku můžete buď chroupat čerstvou, ale pro hubnutí je báječná i čerstvá mrkvová šťáva. Ovšem pozor, nekupujte ji v krabici v supermarketu, taková šťáva by mohla mít spíše opačný efekt. Mrkvovou šťávu si připravte sami doma pomocí kvalitního odšťavňovače, do šťávy pak nakapejte i trochu citronové šťávy. Mrkev je skvělá jako smoothie, nebo si z ní připravte pyré či ji poduste. Úplně nejlepší je zkombinovat ji s nějakým zdravým tukem - v salátu ji zakápněte olivovým olejem, ve smoothie rozmixujte s trochou jogurtu.

Všeho s mírou

Během mrkvové diety pijte hodně vody a držte ji maximálně dva týdny. I když má tato zelenina spoustu blahodárných látek, při dlouhodobé a nadměrné konzumaci hrozí předávkování betakarotenem a zatížení jater. Vždy platí všeho s mírou, a to i u mrkvové diety.

Zdroje:pestujme.cz, ZdraviZone.cz