V České republice mozková příhoda udeří ročně až u 25 000 lidí. Z nich je až jedna čtvrtina smrtelná. Přitom ji stačí včas rozpoznat a šance na přežití je obrovská. Podívejte se s námi, jak poznat, že nás postihla mrtvice a jak reagovat.

Mrtvice je známá jako cévní mozková příhoda, při níž dochází k přerušení nebo omezení přívodu krve do mozku. Mrtvicí trpí především ti lidé, kteří hodně kouří, holdují alkoholu, mají nedostatek pohybu, vysoký tlak a jejich životospráva rozhodně není zdravá.

Vsaďte na zdravý životní styl

Abyste mrtvici nedostali, zaměřte se na zdravý životní styl, protože nadváha, obezita a lenost jsou faktory, které vznik také velmi ovlivňují. Strašákem je i pro lidi trpící cukrovkou, vysokým krevním tlakem, ale i pro ty, co mají spánkovou apnoe a vysoký cholesterol.

Kuřáci a lidé bez pohybu mají dvakrát takové riziko, že zrovna oni mrtvici dostanou. Dokonce se říká, že pasivní kuřáci mají stejnou šanci dostat mrtvici jako aktivní. Když přestanete kouřit, riziko klesne na polovinu a po pěti letech se vyrovná nekuřákům. Přestaňte se tedy vymlouvat a skončete s tímto nepříjemným zlozvykem.

Velkým problémem je, že mrtvice nebolí, proto na ni málo lidí přijde. Děsivé je, že každou třičtvrtě minutu zemře člověk s mrtvicí. Podívejte se tedy na příznaky, které by vám měly napovědět, že je zle. Základem je těžká ruka, neschopnost mluvit či napjatá tvář. Pokud něco z toho zpozorujete, okamžitě volejte pomoc.

Ukazatele, jak poznat mrtvici

Dalším velkým ukazatelem je neschopnost mluvit a rozumět tomu, co říkají ostatní. Také ochrnutí obličeje, ruky nebo nohy, změna vidění či rozmazané vidění. Nezanedbávejte ani bolest hlavy se zvracením, závratě, zmatenost či problém s rovnováhou.

Pokud na sobě či svých blízkých uvidíte či ucítíte některý z příznaků, neprodleně zavolejte pomoc. Ztráta času znamená úbytek nervové tkáně, který by mohl nevratně poškodit mozek. Lék, který je nutné po mrtvici podat, je účinný pouze několik hodin po ataku, čas je tedy pro úspěšnou léčbu rozhodující.

Zdroj: www.svetkrativity.cz, www.mojezdravi.cz, www.prozeny.cz