Zná to každý z nás. Jsou dny a někdy i týdny, kdy se svými vlasy svádíte doslova bitvu. Ať se snažíte sebevíc, stále nevypadají zrovna tak, jak by měly. Nedrží účes, mastí se, poletují, nebo jsou přesušené. Nebo jsou bez lesku a třepí se jim konečky. Prostě pořád něco. Navíc nás ze všech stran bombarduje spousta různých teorií, jak vrátit nevzhledně vypadajícím kadeřím zdraví a lesk.

Mýty o vlasech

Tvrzení, že každodenní mytí vlasům škodí, není zas až tak pravdivé. Třeba dlouhé a jemné vlasy se bez takové péče velmi rychle mastí a mnohem více jim škodí, když na pokožce zůstává větší množství mazu. Znemožňuje jí dýchat a následně zvlhčovat vlasy. Jestliže máte jemné vlasy tak, že se vám během noci od pokožky zmastí, můžete si je s klidem umýt každý den. Stačí při tom dodržet pár zásad a určitě si je nepoškodíte. Provádějte pouze jedno jemné mytí a bez intenzivní masáže.

Máte dlouhé vlasy?

Tak to máte dozajista často suché konečky. V tom případě naneste šampon pouze k hlavě, dostatečně jej napěňte a při oplachování jemně umyjte i zbytek hlavy vytvořenou pěnou. Nedojde tak k přesušení. Nepodceňujte ani použití produktů doporučených svým kadeřníkem a před mytím si každou dávku šamponu zřeďte vlažnou vodou. Jsou koncentrované a přímá aplikace pokožku zbytečně zatěžuje.

Kdy časté mytí omezit

Když máte vlasy silně poškozené nebo kudrnaté s tendencí ke krepatění, buďte v mytí střídmější, protože častější mytí než jednou týdně by jim na kráse nepřidalo. Totéž platí i pro vlasy poničené barvením, narovnávané nebo ztrvalené. Pokud máte obavy, že následným fénováním svým vlasům ublížíte, ošetřujte je zvlhčujícími šampony s obsahem aminokyselin, které na sebe vážou vodu a udržují tak vlas dostatečně hydratovaný. Vhodné jsou i šampony s lecitinem. A další tip? Před fénováním ošetří vaše vlasy použití přípravků, které je ochrání před nepříznivými vlivy horkého vzduchu. Stejně tak je dobré používat kvalitní hřebeny či kartáče s uhlazujícími štětinami.

Krásné vlasy můžete mít i bez šamponu

Čím dál více se kolem nás rozšiřuje debata o ekologii a o životním prostředí. Díky tomu mnozí z nás přemýšlejí nad tím, jak mýt vlasy bez šamponu. Je to vůbec možné? Ano, v některých určitých případech určitě.

Někdo zkouší umývání vlasů zcela čistou vodou. Vždy to však nemusí fungovat. Zvlášť, když někdo používá těžké vlasové přípravky, které je potřeba pořádně odstranit. Ovšem v případě lehkého ušpinění to pomoci může. K mytí lze využít jablečný ocet, který má velmi prospěšný vliv na zdraví vlasové pokožky, kterou účinně zklidňuje.

Naslouchejte svým vlasům

Základem úspěchu je najít tu správnou rovnováhu podle druhu vašich vlasů a vhodně zvolit periodu, jak často hlavu mýt:

  • Řídké a mastné vlasy: Každý den
  • Suché a poškozené vlasy: Maximálně dvakrát týdně
  • Vlnité a kudrnaté vlasy: Jednou za čtyři až pět dnů
  • Silné vlasy: Jednou týdně
  • Zdravá vlasová pokožka je základ

Jak poznáte, že někde děláte chybu? Nejvíc vám napoví vlasová pokožka. Protože jen se zdravou pokožkou hlavy mají vlasy ideální podmínky pro zdravý růst. Je to právě ona, která živí vlasové folikuly a vlasy, které z nich rostou. Jestliže je červená, svědí, je citlivá a tvoří se vám lupy, pak je třeba něco udělat. Začít můžete třeba u pečlivého výběru šamponu.

Zdroje: www.thesmallthingsblog.com, www.zeny.cz, www.flowee.cz