V anglicky mluvících zemích se pro tuto moderní, lépe řečeno módní, metodu péče o vlasy vžilo označení co-washing jako zkratka pro “conditioner washing". Než ji přijmete za vlastní, měli byste si to za prvé dobře rozmyslet a také se o zmiňované technice dozvědět co nejvíce užitečných informací. Některé se vám pokusíme alespoň nastínit. 

Správný postup mytí v youtubovém videu ukazuje BrainMarket:

Zdroj: Youtube

Výhody nové metody

Jaké jsou základní klady, které příznivci co-washingu vyzdvihují? Pravdou je, že kondicionéry bývají k pokožce hlavy mnohem šetrnější než samotné šampony, které ji mohou vysušovat a tím v podstatě také negativně ovlivňují zdraví vlasů.

Kondicionéry jsou v tomto ohledu pravým opakem šamponu – pokožku hydratují a vlasům dodávají svěží a zdravý vzhled, což je vhodné hlavně pro vlasy suché a lámavé.

Více přírodního oleje

Kromě již zmiňované hydratace jak pokožky, tak i vlasů, zachovávají kondicionéry na svém místě také přírodní oleje, které vlasy přirozeně chrání před zbytečným poškozením a vlivy okolního prostředí. Jak je to možné?

Jednoduše proto, že neobsahují mycí látky, které bychom našli v šamponu. „Mytí“ hlavy kondicionérem také preferují ženy, které mají přirozeně kudrnaté vlasy nebo se potýkají s následky jejich dřívějšího poškození.

Jenomže výhody nejsou neomezené a bohužel se k nim přidává i odvrácená stránka takového postupu… 

Je to opravdu "mytí"?

Jak již bylo uvedeno, v kondicionéru nejsou látky, které mají vlasy umýt. Může se tak velmi snadno stát, že i přes veškerou péči začne ozdoba hlavy dřív nebo později vykazovat známky špatného zacházení. I když se to může zdát pro vlasy nevhodné, jednou za čas je zkrátka třeba pokožku hlavy důkladně odmastit, už jen proto, aby nezačaly vznikat nepříjemné a nevzhledné lupy. 

Smutek místo radosti...

Nezapomínejme ani na fakt, že šampon má odstranit nejen pot a mastnotu, ale také zbytky ostatní používané kosmetiky, jako je například lak na vlasy. To kondicionér zkrátka nemůže dokázat v takové kvalitě a síle, a tak bychom se mohli po delší době používání výhradně kondicionéru nakonec divit, že dříve krásně nadýchané a zdravě vypadající vlasy najednou zplihly a zdají se být jako bez života. 

Můžete zkusit kompromis, ale raději opatrně

Jak tedy řešit dilema, zda se pustit do metody co-washing nebo ne? Vhodným řešením by podle některých kadeřníků mohl být jistý kompromis, kdy omezíme počet mytí vlasů šamponem, a pokud jej budeme používat, zvolíme vždy ten skutečně kvalitní.

Mezi jednotlivými mytími pak můžeme použít jen kondicionér. Důležité ale je, abychom si uvědomili, že jsme každý jiný, a tak i naše vlasy mají různé požadavky. Pro některé může být takový způsob péče požehnáním, jiní na něj budou reagovat negativně. Proto nejprve každou novinku pomalu a opatrně vyzkoušejte, aby vaše vlasy nedošly úhony. To by jistě byla velká škoda.

Související články

Zdroje: bestlifeonline.com, www.geriadermatology.com, www.health.com