Přinejmenším mírnou nadváhu má v Česku přibližně polovina žen a 60 až 65

procent mužů napříč věkem. Ukazatelem může být i objem pasu. Pokud je větší než 80 centimetrů u žen a 94 centimetrů u mužů, jde pravděpodobně o nadváhu. Je ale nutné přihlédnout k celkové dispozici těla. Smutnou realitou je, že většina lidí, kteří se rozhodnou zhubnout, pohoří. A to buď rovnou, anebo si vysněnou váhu neudrží. Rizik je hned několik: Třeba couvnutí z vyvážené stravy, která nás nenechá ukládat příliš tukových rezerv z bílkovin, tuků a cukrů, špatný (většinou nedostatečný) pitný režim anebo omezení pohybové aktivity, díky které šly faldy pryč. A naopak, některá opatření proti jo-jo efektu jsou zbytečná…

Nadváha není obezita

Nadváha není obezita. Dalo by se říct, že je spíš jejím předstupněm. I tak ale zvyšuje riziko výskytu řady nemocí. Zatímco nadváha je v měřítku body-mass indexu (BMI) definována pro evropskou populaci rozmezím 25 až 30, za obezitu je považována hodnota BMI nad 30. Jak si BMI spočítat? Vydělením své hmotnosti druhou mocninou výšky. Pokud se vám nechce počítat, využijte tento link na BMI kalkulačku.

Rychlé hubnutí? Raději ne...

Dá se zhubnout rychle, účinně a trvale? Vždycky se najde pár lidí, kterým se to povede. Upřímně si ale řekněme, že jde o výjimky. Buď mají záviděníhodné tělní pochody, anebo nezdolnou vůli. Pro většinu lidí ale taková cesta není – buď kvůli absenci pevné vůle, kterou bude mít v podstatě až do konce života málokdo, anebo rychlou dietou jen poškodí své zdraví. Touha po štíhlé linii žene mnohé do extrému. Vždyť na internetu se dá koupit i tasemnice bezbranná, jejíž požití skutečně přinese kýžené hubnutí, a to kolem dvou kil týdně. A k tomu jako bonus průjmy, bolesti a často také i meningitidu, epilepsii nebo demenci.

Proklatý jo-jo efekt. Mohou za něj geny?

„Nemůžu za to, prostě ty kila máme dědičně,“ můžete občas slyšet od těch, kterým se podařilo zhubnout, ale po čase šla váha zase nahoru. Pokud se jim ale jednou zhubnout povedlo, je ve většině případů na vině poklesek vůle a hlavně psychiky. Proklínaný jo-jo efekt přitom může být plíživé nebezpečí. Zdravá linie a spokojenost sám se sebou bývá u mnoha lidí jako vršek hory. Radost, že stojí na vrcholu. Jenže pak přijde sestup. Někdy trvá i pár let, po kterých těžce vydřený životní styl pomalu skomírá zároveň s přibývajícími kily.

Pátá hodina odbila – a lednička se zavřela

Už jste to určitě slyšeli, kdo chce být štíhlý a má problém s váhou, měl by přestat v 17 hodin jíst. Je to ale vážně tak? Pokud jdete na kutě před 20. hodinou, tak ano. Jinak ale platí, že se zbytečně trápíte a tohle mučení často skončí nočním vyjídáním lednice. Stačí nejíst zhruba dvě hodiny před tím, než se odeberete na lože a večer vynechat pečivo, bílkoviny, a dát si raději třeba jen zeleninové saláty. A mimochodem, hůř se hubne, pokud tělo trápíte spánkovým deficitem. Ve spaní se totiž hubne…

Základem je tekutina. Ale všeho s mírou

Je hlad převlečená žízeň? Ne tak docela. Dostatečný pitný režim je při hubnutí nutností, vylučujete tak z těla nežádoucí látky. Jenže v posledních letech se toto doporučení mnohdy promění v extrém. Pozor, ať se neproměníte v aquaholika, tedy člověka, který má pitný režim chronicky pořádně nadhodnocený. Jak si nastavit „ten správný“ se můžete inspirovat třeba v tomto článku na iReceptáři. Pokud chcete tekutinou nahradit stravu, nejde to. Minimální potřebné množství kalorií vodou nenahradíte, jen spustíte proces hladovění. Nevěřte ani dietám, které na delší dobu odmítají pevnou stravu. Tu máte vyměnit za odvary z bylin nebo ovocné džusy. Ano, zhubnete, ale za cenu zhuntování těla. V extrému může být výsledkem i mentální anorexie nebo celkové selhání organismu. Zhubnout se dá i zbavením se vody v organismu. Jde to rychle, a to za pomoci močopudných látek. Takové zhubnutí je ale krátkodobé a hlavně nezdravé. Vždyť lidské tělo je ze 70 procent tvořeno vodou a už 20procentní dehydratace může mít zdravotní následky.