Kinetóza

Laicky nazývaná nemoc z pohybu či mořská nemoc dokáže cestu dopravním prostředkem opravdu znepříjemnit. Projevy jsou různé — zpočátku pocit na zvracení, bledost a pocení, později se dostaví zvracení, které však nepřináší úlevu.

Dříve se předpokládalo, že příčinou je podráždění rovnovážného ústrojí nízkofrekvenčními vibracemi o frekvenci 0,1 Hz až 1,0 Hz, tedy „třesení“ tělem v intervalu od 1 do 10 sekund. Dnes se teorie rozšířila o poznatek, že kinetóza vzniká podrážděním čidel, které registrují polohu těla a její změny.

Mladší lidé trpí kinetózou snáz než ti starší, proto při jízdě autem zvracejí častěji malé děti.

Kinetóza bývá nevyzpytatelná — kupříkladu se více projevuje u lidí s částečně naplněným žaludkem, prázdný nebo plný žaludek před jejím vznikem chrání.

Nevolnosti v dopravních prostředcích dokážou zabránit intenzivní podněty jiného druhu (bolest, stres, pocit zimy nebo horka).

  • Pokud se vám začíná dělat špatně, zkuste zavřít oči, tím vyřadíte zrak jako jeden z receptorů.
  • Někdy pomůže, když se pokusíte odvést pozornost od narůstajících žaludečních potíží jinou aktivitou.
  • Doporučuje se i vyhledat sedadlo co nejblíže středu vozidla, zafixovat pohled na vzdálený nepohyblivý předmět a vystavit obličej proudu vzduchu.

Jako prevence kinetózy se používají léky s kombinací antihistaminového a antimuskarinového účinku. V lékárně jsou volně k dostání ve formě tablet nebo žvýkaček. Podávají se asi 20 minut před začátkem cesty.

Jen zdánlivě bezvýznamné střevní a žaludeční potíže

Dyspepsie — střevní a žaludeční potíže — patří k běžným zdravotním obtížím mnoha lidí. Za normálních okolností ji dokážou udržet v klidu, ale během cestování může dojít k akutnímu vzplanutí příznaků. Podílí se na tom celková únava, nepravidelné stravování i cizokrajná kuchyně.

  • V cestovní lékárničce by proto neměla chybět základní léčiva pro tlumení nespecifických žaludečních potíží. Především antacida, která snižují kyselost obsahu žaludku.

Infekce

„Královnou“ mezi zdravotními problémy cestovatelů ovšem zůstává infekce. Tzv. cestovatelským průjmem onemocní 30—80 % návštěvníků různých exotických destinací. Nejčastějším viníkem jsou kmeny bakterií E. coli, kampylobakter, salmonela a shigella.

Zdrojem nákazy je nemocný člověk nebo bacilonosič, přenáší se nečistýma rukama, kontaminovanými potravinami nebo vodou, proto je nutné dodržovat základní hygienická opatření.

Pokud už dojde k infekci a následným průjmům, snažte se zabránit dehydrataci a mějte při ruce léky, ovlivňující motilitu střev a léky s protibakteriálním působením (sulfonamidy, antibiotika).

Pravidla hygieny pro cestovatele

  • Nepoužívejte společné ručníky (na WC) a vždy si ruce myjte mýdlem.
  • Jezte pouze potraviny, které byly dostatečně dlouho tepelně upravované.
  • Opatrně u ohřívaných pokrmů, případně jídel udržovaných v teple po delší dobu — to je totiž nejlepší prostředí pro množení bacilů.
  • Vyhýbejte se syrovým (omytým) salátům, ovoci, které si nemůžete sami oloupat, zmrzlině, pudinkům, ale také studeným omáčkám a majonézám, sendvičům se studeným masem, studeným plodům moře a rybám, kostkám ledu do nápojů a vodě z kohoutku, a to i v hotelu a z veřejného vodovodu.
  • K pití je vhodná balená voda, minerálka nebo soda v originálních lahvích.
  • Další možností je dezinfekce vody speciálními přípravky.