obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Na co dávat pozor při pořizování zubní náhrady

Zubní náhradu má v ústech každý desátý Čech a podle statistik přibývá každoročně 90 tisíc pacientů, kteří ji potřebují. Získat dokonale funkční a esteticky přijatelnou snímatelnou „zubní protézu“ není jednoduché.

Běžná praxe při pořizování nové celkové snímatelné zubní náhrady je tato: Zubní lékař sejme otisky, zjistí mezičelistní vztahy a výsledek odešle do laboratoře zubního technika. Ta je obvykle úplně jinde než ordinace.

Jeden bere míry, druhý vyrábí

Podle stávající legislativy zubní technik smí vyrábět náhrady pouze na základě indikace lékaře, sám s pacientem jednat nesmí. Zpracuje tedy podklady a zhotovený výrobek doručí do ordinace, kde si protézu pacient vyzvedne. Čímž vzniká začarovaný kruh: Lékař sám se na výrobě nepodílí, vlastně působí v procesu jen jako zprostředkovatel, a technik, který by mohl svůj výrobek zrevidovat společně s pacientem, se s ním do kontaktu podle legislativy vůbec nemá dostat.

Výroba zubní protézy Výroba zubní protézy Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zprostředkovaná výroba má jedno velké úskalí: Brání tomu, aby technik vyrobil náhradu od začátku až do konce přímo ve spolupráci se zákazníkem — pacientem a jemu skutečně na míru. Není divu, že nejsou žádnou výjimkou nespokojení pacienti. Přijít o vlastní zuby je trauma samo o sobě, a když pak zubní náhrada neplní svůj účel, je trauma o to větší. Ale ve chvíli, kdy je protéza hotová, je už její náprava velmi složitá.

Jak si novou zubní náhradu vyzkoušet

Na co dbát, pokud zubní náhradu právě potřebujeme a chceme, aby nám nejen dobře sloužila, ale také vypadala přirozeně? Prezidentka Komory zubních techniků paní Alexandra Seidlová radí následující: „Často se stává, že stomatologové pracují s ležícím pacientem i při zhotovování snímatelných náhrad. Pohled na obličej je pak zkreslený.

Zubní náhrada Zubní náhrada Zdroj: Archiv ireceptar.cz

  1. Při zkoušení protézy se proto posaďte, s protézou se projděte, prohlédněte se z blízka i z dálky v dostatečně velkém zrcadle. Klidně přizvěte do ordinace své blízké a nechte si poradit. Především zkontrolujte, zda vám protéza nějak nezměnila profil obličeje a linii rtů, to je častý problém.
  2. Dejte také na vlastní pocit, který máte. Jste spokojeni nejen z funkční, ale i z estetické stránky? Vyhraďte si na zkoušení čas, s výrobkem budete dennodenně žít. Raději se dostavte na opakované úpravy, dokud je to ještě možné. Měnit estetické parametry hotové protézy je velmi složité a zdravotní pojištění s tím vůbec nepočítá, mohlo by se vám velmi prodražit.“

Výběr zubní laboratoře, účet, doklad od výrobce...

Ze zákona máte právo vybrat si dle vlastního uvážení poskytovatele zdravotní péče, tedy i laboratoř zubního technika. Lékař může zadat vámi vybrané laboratoři individuální zakázku, nemusí s ní mít uzavřenou smlouvu.

Zubní náhrada Zubní náhrada Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Stejně tak máte ze zákona právo na účet, a to vždy, i u celkových náhrad. Měli byste vědět, jakou hodnotu má výrobek, který vám je pojišťovnou uhrazen.

Dále máte nárok na tzv. prohlášení o výrobku (doklad od výrobce), v tomto případě zubní laboratoře, která protézu zhotovila, kde se dozvíte podrobnosti o výrobci, výrobku a materiálu, ze kterého je vyroben.

Ovšem hlavním garantem je vždy stomatolog, jako pacient stále jednáte pouze s ním.

Akční letáky