obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Na jakou preventivní prohlídku máte nárok?

Preventivní prohlídky většinou hradí zdravotní pojišťovny. Už tento fakt napovídá, že se prevence a včasná odborná pomoc vyplácejí ekonomicky. Ale hlavně: Prohlídka může odstartovat léčbu začínající nemoci a uzdravení. Na které prohlídky máme nárok?

  1. U praktického lékaře jednou za dva roky
    Při celkovém vyšetření by měl lékař prohlédnout kůži a sliznice, jazyk, hrdlo, pohmatem vyšetřit štítnou žlázu a hlavní skupiny uzlin, poklepem a poslechem srdce a plíce. Měl by spočítat tep a změřit krevní tlak, prohmatat břicho, zjistit bolestivost v oblasti ledvin, stav žil a tepen na dolních končetinách. Zároveň by vás měl zvážit nebo změřit a orientačně vyšetřit sluch a zrak. V rámci onkologické prevence by mělo být provedeno vyšetření moči, konečníku, varlat a prsů. Od 40 let věku by se mělo ve čtyřletých intervalech provést vyšetření EKG, v 18, 40, 50 a 60 letech vyšetření cholesterolu a tukových látek v krvi, od 45 let vyšetření na cukrovku, od 50 vyšetření stolice, které může včas odhalit počáteční stadia rakoviny tlustého střeva a konečníku. 
  2. Na gynekologickou prohlídku každá žena nad 15 let jednou ročně
  3. Na stomatologickou prohlídku jednou za půl roku (do věku 18 let), respektive jednou za rok (každý dospělý), těhotné pak dvakrát v průběhu těhotenství.

Akční letáky