Nakličovat můžeme v podstatě jakákoliv semena, nicméně přednost dáváme těm, která jsou buď velmi chutná, nebo mají větší přínos pro naše zdraví. Naklíčená semena zpracováváme do salátů, můžeme jimi posypat chléb, přimíchat je do jogurtu či do polévky, přidat je do bramborové kaše nebo použít spolu s jinou náplní do palačinek. Rozmixováním s ostatními ingrediencemi získáme výbornou omáčku, pomazánku nebo dip (pro namáčení kousků zeleniny), který plně nahradí kupovaný výrobek či tučnou majonézu.
Praktická nakličovací miska
Semena je dobré nejprve propláchnout tekoucí vlažnou vodou. Pak už můžeme postupovat různými způsoby. Nejpraktičtější je nakličovací miska z průhledného plastu, kterou lze pořídit v prodejnách zdravé výživy nebo koupit přes internet. Skládá se ze soustavy tří misek, hluboké podmisky a víka a má odtokový otvor. Práce s ní je čistá a díky průhledným stěnám máme kontrolu nad celým procesem.
Propláchnutá semena řídce rozprostřeme na misky, zalijeme je čistou vodou, misky postavíme na podmisku, zaklopíme je víkem a umístíme na okno, kde je každé ráno a večer kontrolujeme. Semínka proléváme vodou do vrchní misky. Pokud se dole v podmisce voda nahromadí, vylejeme ji.
Mladé klíčky jsou nejchutnější
Některá semínka klíčí velice rychle, například klíčky fazole mungo můžeme konzumovat již druhý nebo třetí den. Praktické je mít na každé misce jiný druh semen. Jakmile naklíčená semena odebereme, můžeme dát do misek další, a to tolik, kolik stihneme využít v několika dnech. Semena jsou totiž nejchutnější ve chvíli, kdy praskne obal a objeví se malý kořínek ne delší než délka semínka. Starší klíčky lze samozřejmě zpracovat i později, ale už tolik nechutnají. Pokud máme větší množství semen, skladujeme je v plastové krabičce v lednici, aby na světle nevyklíčila předčasně. Před použitím je ale nezapomeneme propláchnout vodou.
Lístky na vatě
Semena řeřichy, ředkvičky nebo salátu je lepší nechat klíčit na vlhké vatě, dokud se neobjeví první lístečky, které pak odstříháváme. Do hlubokého talíře na vatu rozložíme poměrně hustě semínka a vatu prolijeme vodou, talíř postavíme na světlé místo a dáváme pozor, aby vata nevyschla. Rostlinky sestříháváme zhruba po deseti dnech.
Nakličování v pet láhvi
Nejlepšími a neoblíbenějšími druhy semen používanými k nakličování jsou čočka, hrách, cizrna, mungo fazole, pohanka, slunečnice, vojtěška, řeřicha, ředkev, roketa, ředkvička a salát.
K nakličování ale můžeme použít i láhev, kterou buď koupíme, nebo vyrobíme z PET láhve. Tento způsob je vhodný zejména pro větší semena. Nejprve je necháme několik hodin namočená ve vodě a pak je vysypeme do láhve, kterou uzavřeme víčkem, do něhož jsme horkým hřebíkem propíchli několik otvorů. Semena dvakrát denně proplachujeme, klíčit začnou stejně rychle jako na misce, ale když použijeme PET láhev, musíme ji obvykle rozstřihnout, abychom vyjmuli všechna semínka.
Pro naklíčení semen pšenice a ječmene je nejlepší mělká miska s odtokovými otvory, kterou naplníme substrátem a postupujeme stejně, jako když na Velikonoce připravujeme misky se zeleným osením. Semena rozmístíme nahusto v jedné vrstvě na povrch substrátu a zasypeme je vrstvičkou zeminy nebo písku tak, aby nebyla vidět. Misku postavíme na teplé, světlé místo.
Po třech dnech začnou semena klíčit, rostlinky ale necháme růst týden až dva, dokud nevytvoří kompaktní zelený drn vysoký asi 10 cm, protože obiloviny klíčíme právě proto, abychom získali pšeničné nebo ječmenné trávy. Odstřihujeme je a požíváme do smoothie (mixovaného pití bez přidaného cukru a konzervantů, jehož základem je ovoce a zelenina) nebo je můžeme odšťavnit, smíchat s jinou čerstvě vylisovanou šťávou a popíjet jako zdravý nápoj ke snídani.
Mladý ječmen, zelený elixír
Obilné šťávy jsou dnes velmi moderní, známý je třeba mladý ječmen, zelený prášek ze sušené extrahované šťávy z listů ječmene, který je k dostání v prodejnách zdravé výživy nebo v lékárnách. Buď použijeme doma vypěstované osení, nebo zakoupený prášek. Ve vodě nebo v koktejlu oceníme jeho blahodárné účinky, neboť obsahuje plno vitaminů, minerálních látek, stopových prvků a aminokyselin. Ječmen je dokonce ještě účinnější než pšenice, má mnohem více draslíku, vápníku, hořčíku a železa a také významné množství manganu a zinku; má však méně fosforu. Vitaminy v mladém ječmenu aktivují enzymy, které pomáhají při prevenci nemocí a patologických stavů, ječmen má vysoký obsah betakarotenu, vitaminy C, E a vitaminy řady B, biotin, kyselinu listovou a pantotenovou a cholin. Extrakt zeleného ječmene obsahuje více než dvacet enzymů.
Lahodná naklíčená slunečnice
Naklíčená slunečnice chutná lahodně, je křupavá a trochu připomíná oříšky. Komplikaci ovšem představuje pevná, nepoživatelná slupka, která kryje semeno a i po vyklíčení stále pevně drží na děložních listech. Proto musíme počkat do chvíle, kdy rostlinky povyrostou a rozevírající se lístky slupku shodí samy. Pak už semena pouze propláchneme v misce s vodou, lehčí slupky vyplavou na povrch a lze je snadno slít. Zbylé slupky můžeme z rostlinek opatrně stáhnout prsty. I v tomto stadiu je slunečnice stále velmi chutná.
Kouzlo klíčení
Semena patří k nutričně velmi hodnotným potravinám. Představují zásobárnu tuků, cukrů, bílkovin a minerálních látek. Samotný proces vyvolává výrazné biochemické změny: jakmile semeno přijme vodu, začínají se zásobní látky štěpit, přičemž vzniká velké množství enzymů a vitaminů. Složité látky, rozštěpené na jednodušší, jsou pro lidský organismus daleko vhodnější a stravitelnější.