Čínské tajemství dlouhověkosti

Asie je známá nejen exotickou krajinou, národy s pestrou kulturou, zajímavou kuchyní, krásnými látkami či bojovým uměním. Asiaté jsou často spojováni také s dlouhověkostí a nejde jen o naši domněnku, ale potvrzují to například i statistické údaje.

V roce 2023 se v žebříčku průměrné délky života umístil nejvýše Hongkong a po něm Makao, Japonsko, Švýcarsko a Singapur. Z první pětky dokonce dvě území, která patří pod dnešní Čínskou lidovou republiku. Průměrná délka života v Hongkongu je o více než 15 let delší než u nás! Co je podle Číňanů, ale i dalších Asiatů tajemstvím dlouhého života?

Podle YouTube kanálu Simple Food mezi taková tajemství patří i nápoj z okurky, avokáda, zeleného jablka, zázvoru a citronu. Na jeho přípravu se můžete podívat zde.

Zdroj: Youtube

Dlouhověkost v Asii rozhodně souvisí i s jídlem

I když proti kombinaci okurky, zázvoru, avokáda a jablka se rozhodně nedá nic namítat, dlouhý život Asiatů je přisuzován především zdravému životnímu stylu.

Týká se jak jídelníčku, tak pohybu. Posuďte sami. Důležitá je vyvážená strava, která obsahuje jak ovoce a zeleninu, pak také obiloviny a libová masa. V Číně i Japonsku jsou nejen oblíbené, ale také důležité čaje, a to jak bylinné, tak například i zelený čaj. 

V Asii se však dbá nejen na pestrost, ale také na množství. Ať už z historických či zdravotních důvodů, za ideální se považuje střídmost. Čínská moudrost vyzdvihuje umírněnou konzumaci stejně jako české přísloví, „jez do polosyta, pij do plopita“.

Životní styl Asiatů

Důležitý je rozhodně také pravidelný pohyb společně s psychickou i emocionální pohodou. S tím vším souvisí například tradiční tai-či a čchi-kung. I když jde o cvičení pomalé, zapojuje celé tělo, působí pozitivně na zdraví těla i mysli a zároveň lze procvičovat ve skupině. Důležité jsou totiž také sociální vztahy, které podobná setkání a společné aktivity jen utužují.

Celkovou harmonii podle asijských učení utužuje také například feng-šuej, které má za úkol vytvořit životní prostor v souladu s člověkem i přírodou. Feng-šuej sice nemusíme nutně rozumět, nicméně je jisté, že roli v životě hraje i souznění s okolím a uvolnění se ve vzdušně pojatých prostorách ideálně bez zbytečností, harampádí a nepořádku.

Související články

Zdroje: thelongevity.blog, worldometers.info