Detoxy, pročištění a hubnutí

Očistné kúry, detoxy a nápoje na hubnutí se staly součástí jídelníčku či pitného režimu mnohých a každý se od nich slibuje trošku něco jiného. Detoxy a potraviny i nápoje pročišťující střeva jsou sice fajn, ale jak je známo, změny v životním stylu správným směrem by byly jistě přínosnější.

Nicméně jednou za čas se určitě hodí tělo zbavit škodlivých látek a střeva jsou v tomto případě nesmírně důležitá. Dnes se již ví, že zdravá střední mikrobiota je důležitá nejen pro trávení, ale také celkové zdraví organismu a přímo souvisí s obranyschopností těla.

Podívejte se, jaký nápoj pro očistu střev i hubnutí doporučuje kanál GÜLSÜMÜN SARAYI TV.

Zdroj: Youtube

Kdy pročistit střeva?

Takovou jednorázovou očistu střev můžete sice podstoupit kdykoli během roku, ale jaro, kdy chceme tělo nabudit a začít rok vyšlápnutím pravou nohou a podzim, kdy se můžeme tělo nachystat na přicházející sezonu chřipek a nachlazení, se zdají být nejlepšími obdobími pro detoxy.

Zároveň je možné použít takové pročišťující nápoje po prodělané nemoci a léčbě antibiotiky. Nezapomeňte také na vhodnost zařazení nápojů a pokrmů s probiotiky, mezi které patří veškeré kvašené čili fermentované produkty. Jogurt a kefír, ale také zelí, asijské kimči nebo kombucha, jsou zdrojem bakterií, které jsou pro zdraví důležité a jsou jen několika nejoblíbenějšími variantami fermentovaných potravin a nápojů.

Semínka, med a voda

Turecký videorecept doporučuje kombinaci chia semínek, citronu, medu a vody. Patrně tušíte, že chia semínka se zařazují do jídelníčku nejen pro obsah zajímavých nuričních látek, ale především proto, že zasytí a mohou proto pomoci s hubnutím.

Jako ostatní semínka i chia jsou plná omega-3 mastných kyselin, napomáhají trávení a vyměšování. Nicméně mezi semínky jsou mnozí další adepti na použití k očistě střev. Mezi nejoblíbenější patří lněná či sezamová semínka a psyllium čili rozpustná vláknina z rostliny Plantago ovata.

Med není v nápoji jen pro chuť, ale také pro své blahodárné účinky. Jde především o antioxidanty a nenásilně reguluje také zažívání a funkci střev. Citronová šťáva obsahuje velké množství vitaminu C, kyselost pozitivně působí na střeva a zároveň je voda s citronem obecně ideálním nápojem.

I když je hydratace samozřejmě důležitá neustále, mějte na paměti, že pokud konzumujete semínka a další potraviny bohaté na vlákninu, zároveň je nutné dopřát organismu také dostatek vody. Není nutné konzumaci tekutin nějak závratně zvyšovat, docela postačí, když budete dostatečně a průběžně pít vodu, čaje, ale i kávu a další nápoje během celého dne. Zvýšený příjem je vhodný při pobytu ve velkém horku, ale také při sportu či jiném intenzivním pohybu.

Související články

Zdroje: jakzdrave.cz, befity.cz